Superbohaterowie z lilijką (foto)

Autor: |

Tak można określić harcerzy, których Związek Drużyn w Świdniku liczy obecnie 110. Dziś jednostki spotkały się na placu Konstytucji 3 maja, na inauguracyjnym apelu roku harcerskiego 2021/2022.

– To wydarzenie, na którym spotykają się wszystkie jednostki danego Związku Drużyn, by zameldować się, sprawdzić stan przed uroczystościami państwowymi, odczytać list komendanta oraz odśpiewać Hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Na obozach takie apele, jak ten, to dla nas codzienność – wyjaśnia podharcmistrz Łukasz Góralski, komendant Związku Drużyn w Świdniku.

– Rok harcerski zaczyna się tak, jak rok szkolny. Wrzesień to miesiąc, kiedy prowadzimy nabory, a drużyny na nowo organizują się po wakacjach. Pełnoprawna praca w jednostkach rozpoczyna się w październiku – dodaje podharcmistrzyni Joanna Sobczyk, zastępczyni komendanta ds. rozwoju i pracy z kadrą.

W wydarzeniu wzięły udział: 6 Świdnicka Drużyna Harcerska „Impresja”, 12 Świdnicka Gromada Zuchowa „Rozbrykane Tygryski”, 24 Świdnicka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Żywioły”, 42 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska „Paradoks” oraz X Drużyna Wędrownicza „Magnum Ignotum”. Łącznie 65 osób.

– Nasz Związek Drużyn, łącznie z dwiema jednostkami spoza Świdnika, liczy obecnie 110 osób. Trochę dotknęła nas pandemia, więc jest nas nieco mniej, natomiast widać, że tendencja jest wzrostowa. Odbudowujemy nasze środowisko i jest nas coraz więcej. Obecnie mamy 8 drużyn. Dziś jest nas mniej, ponieważ nie wszystkie jednostki mogły się pojawić – tłumaczy phm. Łukasz Góralski.

W harcerskim rozpoczęciu roku wziął również udział Marcin Dmowski, zastępca burmistrza: – Po raz pierwszy uczestniczyłem w takim apelu. Przyszedłem podziękować w imieniu burmistrza i mieszkańców za hołdowanie pięknej tradycji harcerstwa. Dla dzieci i młodzieży jest to szkoła życia, odpowiedzialności i dyscypliny. Przed harcerzami fajny dzień, dużo zabawy, gier i zadań. Na co dzień jesteśmy w kontakcie z komendantem związku. Chcemy znaleźć dla harcerzy stałe miejsce zbiórek. Być może uda się je wygospodarować w budynku Szkoły Podstawowej nr 4.

Apelowi inauguracyjnemu i dalszym działaniom towarzyszyło hasło „superbohater”.

– Podczas dzisiejszego startu Związku Drużyn zuchy i harcerze skupiają się na postaciach superbohaterów. Pewnie większość pomyśli teraz, że są to Batman albo Superman, ale my doskonale wiemy, że superbohaterowie są znacznie bliżej. Dziś wcielimy się w nich my – harcerze. Każda z grup metodycznych odbędzie służbę – wyjaśnia przewodniczka Julia Pastusiak, komendantka tegorocznego startu Związku Drużyn w Świdniku.

Na czym będzie polegała? Zuchy odwiedzą strażaków, by z nimi porozmawiać. Harcerze będą grabili liście, a harcerze starci i wędrowcy zajmą się zamalowywaniem graffiti.

– Dla każdego coś się znajdzie i na pewno wykażemy się na rzecz miasta – dodaje przewodniczka Julia Pastusiak.

Zostań harcerzem

Związek Drużyn w Świdniku cały czas prowadzi nabór do poszczególnych jednostek.

– Jeśli ktoś jest chętny, zapraszamy. Można do nas pisać na Facebooku. Na pewno znajdzie się jakaś drużyna dla dziecka, młodzieży czy młodych dorosłych – zachęca komendant Związku Drużyn w Świdniku.

Świdnicki związek zrzesza obecnie 8 drużyn. To: 5 Świdnicka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Polana”, 6 Świdnicka Drużyna Harcerska „Impresja”, X Drużyna Wędrownicza „Magnum Ignotum”, 12 Świdnicka Gromada Zuchowa „Rozbrykane Tygryski”, 24 Świdnicka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Żywioły”, 42 Świdnicka Drużyna Starszoharcerska „Paradoks”, Próbna Ostrowska Drużyna Harcerska „Triera” oraz Próbna Fajsławicka Drużyna Harcerska „Dąbrowa”.

– Każda ma inne barwy i swoje znaczenie. Własną obrzędowość i tradycje, które spajają nas jako grupy i z którymi się utożsamiamy. Za każdą nazwą idą pewne wartości, którymi kieruje się drużyna – dodaje phm. Joanna Sobczyk.

Osoby chcące dołączyć i rozpocząć przygodę z harcerstwem, wszelkie szczegóły i dane kontaktowe znajdą na stronie www.lublin.zhp.pl/zd-swidnik.

Last modified: 11 października 2021

Zmień język »