Sukcesy dr Ptaszyńskiej

Autor: |

Niedawno pisaliśmy o sukcesie świdniczanki, dr hab. Anety Ptaszyńskiej, pracownika naukowego Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, która została laureatką 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Jego organizatorem była fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Nagrodą za zwycięstwo w konkursie była promocja innowacji podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2018 w Norymberdze.

Jak się okazało, wysiłek naukowy dr A. Ptaszyńskiej docenili również organizatorzy tego wydarzenia. Świdniczanka zaprezentowała tam dwa preparaty przeznaczone do zwalczania nosemozy, groźnej choroby pszczół. Testy laboratoryjne i pasieczne potwierdziły ich skuteczność. W Norymberdze jurorzy przyznali autorce wynalazku srebrny medal za opracowanie metody leczenia infekcji grzybiczej oraz wspomagania układu odpornościowego przez wzbogacenie diety zimowej owadów bakteriami z rodzaju Lactobacillus. To jeden z 29 medali, jakie zdobyli polscy wynalazcy w Niemczech.

Niestety, dr A. Ptaszyńska nie mogła udać się do Norymbergi, by odebrać wyróżnienie osobiście, gdyż musiała lecieć do … Kanady. Została bowiem zaproszona przez tamtejsze organizacje pszczelarskie do Edmonton na konferencję poświęconą hodowli tych pożytecznych owadów. Pszczelarze zza oceanu już zdążyli dowiedzieć się o polskich postępach walki z nosemozą. Fumagilina, jedyny, stosowany do niedawna na całym świecie środek do walki z tą chorobą, został właśnie wycofany z użytku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ze względu na swoją toksyczność.

– Przedstawiłam informację o postępach naszych prac i jak można zwalczać nosemozę bez wykorzystywania fumagiliny. Kanadyjczycy, zarówno przedstawiciele rządu, jak i prywatni pszczelarze, żywo interesowali się moimi wykładami. Byłam mile zaskoczona zaproszeniem, tym bardziej, że to strona kanadyjska zabiegała o moją obecność na konferencji. Wygląda na to, że wiedza o naszych preparatach zaczyna docierać do coraz odleglejszych zakątków świata. Przypomnę, że jeden jest już seryjnie produkowany, drugi znajdzie się na rynku prawdopodobnie na wiosnę – mówi A. Ptaszyńska.

Last modified: 13 maja 2020

Zmień język »