Stworzą szkolne radio

Autor: |

Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła kadrze Szkoły Podstawowej nr 5 w pisaniu nowych projektów i składaniu wniosków o ich dofinansowanie. Wysiłek nie poszedł na marne, bo kilka dni temu świdnicka placówka otrzymała 43 tys. euro na „Social Radio”, czyli między innymi stworzenie szkolnej radiostacji.

Pełna nazwa projektu to „Social Radio 2,0: The European School Radio and Podcasting Community for Active Citizenship Education”. Szkoła Podstawowa nr 5, która pełni rolę koordynatora, będzie go realizowała z partnerami z Grecji, Cypru, Hiszpanii i Portugalii. Jego łączny koszt to 275 tys. euro. Ruszy od grudnia.

– Dotyczy wprowadzenia innowacyjnego programu edukacyjno-szkoleniowego, mającego na celu wspieranie szkół i wychowawców, rozwijanie edukacji obywatelskiej, a także łączenie innowacyjnych i interaktywnych metod pedagogicznych z wykorzystaniem nowych mediów i technologii, na przykład audycji radiowych, podcastów. Naszym celem jest zainteresowanie uczniów tym, co dzieje się w środowisku lokalnym oraz kształtowanie ich postaw obywatelskich. Chcemy, aby młodzież nauczyła się porządkowania i weryfikowania informacji, redagowania krótkich notatek z wydarzeń, w których będzie brała udział – mówi Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego, autor i koordynator projektu.

Na różnych etapach zajęć – Inspiruj, Badaj, Działaj – uczniowie poznają powiązania między uczeniem się w klasie a funkcjonowaniem w społeczności lokalnej i społeczeństwie. Nauczyciele będą ich zachęcali do interakcji z rówieśnikami i lokalnymi młodymi twórcami, ale także z przedsiębiorcami, mediami lub organizacjami społecznymi.

Program przyniesie również korzyści pedagogom, zapewniając im innowacyjne metodologie, na przykład uczenie się oparte na projektach i myślenie projektowe. Będą również mogli rozwijać swoje umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi cyfrowych i nowych mediów w klasie.

– Rezultaty końcowe, jakie przewidujemy to przede wszystkim powstanie programu edukacji cyfrowej, w ramach którego uczniowie z 5 krajów partnerskich będę tworzyć audycje radia internetowego, a także programu szkoleniowego dla 200 nauczycieli z krajów partnerskich. Zostanie stworzona baza zasobów edukacyjnych do wdrożenia programu w szkole oraz platforma internetowa promująca edukację obywatelską i wdrażanie nowoczesnych technologii w szkole XXI wieku – wylicza M. Paśnikowski.

Projekt będzie realizowany w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

aw

Last modified: 12 sierpnia 2020

Zmień język »
Przejdź do treści