Studniówka udana matura zdana

Autor: |

Nieważny stres maturalnych przygotowań, zamieszanie z wyborem studiów, nieprzespane noce nad książką. Tego wieczoru liczyła się tylko zabawa.

22 stycznia, uczniowie trzech świdnickich szkół ponadgimnazjalnych bawili się na balach maturalnych. Studniówkowe szaleństwo ogarnęło młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Tydzień wcześniej poloneza odtańczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1.

– Dziś jest szczególny dzień dla nas wszystkich – mówiła Anna Goral, dyrektor PCEZ im. Zygmunta Puławskiego. – Studniówka zdarza się raz w życiu i trzeba zrobić wszystko, aby zachować z niej jak najlepsze wspomnienia. Mam nadzieję, że tego wieczoru się o to postaracie. Po tych słowach na dobre rozpoczęła się zabawa. W tym roku, uczniowie czterech klas z PCEZ, bawili się w klubie Soviva.

Zupełnie jak na rozdaniu Oskarów mogli się natomiast poczuć wszyscy ci, którzy studniówkę spędzili w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. Nauczycielom wręczono pamiątkowe statuetki, nawiązujące do słynnych nagród filmowych. Uczniowie „Bronka” balowali we własnoręcznie udekorowanej sali gimnastycznej szkoły.

Dyrektor I LO, Stanisław Stefańczyk życzył wszystkim szampańskiej zabawy. Nie byłby jednak sobą, gdyby nie przypomniał, że studniówka jest symbolicznym zakończeniem okresu beztroskiej zabawy i otwiera czas ciężkiej pracy – przygotowań do matury. Następnie pracowicie odtańczył dwie tury poloneza – tradycyjnego tańca inaugurującego każdą studniówkę. Trzecioklasiści z „Bronka”, na co dzień przyzwyczajeni do innego rodzaju klimatów muzycznych, przemierzali salę z przejęciem i widoczną na twarzach tremą. – Z opowiadań rodziców wiem, że studniówka była w ich czasach wydarzeniem roku – mówi Kasia Mazur z klasy IIIa. – Długo się do niej przygotowywali – dekorowali salę, pisali program artystyczny. Teraz studniówka nie ma już takiej rangi. W tym roku przyszła mniej więcej połowa uczniów. Inni mówili, że nie mogą znaleźć partnera, albo że po prostu studniówka ich nie kręci. Uważam, że dużo stracili. Dzisiaj rano wstałam chora, ale choćbym miała paść na parkiet, musiałam tu przyjść. I nie żałuję.

Piętnasty bal maturalny odbył się w II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Punktualnie o godz. 20 szkolna sala gimnastyczna, zamieniona w krainę baśni, wypełniła się maturzystami, ich rodzicami i nauczycielami. W tym roku na studniówce bawiło się pięć klas. Wraz z osobami towarzyszącymi – około 200 osób. Na parkiecie królowały eleganckie stroje. Panie preferowały długie suknie, w stonowanych barwach. Panowie założyli eleganckie garnitury. Krawaty zaś dominowały nad muszkami.

W imieniu Rady Rodziców gości przywitała Danuta Serwin: – Chcielibyśmy, aby ta noc została wam na zawsze w pamięci. Po balu nastąpi 100 dni wytężonej pracy, mającej na celu jak najlepsze przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Dlatego wraz z rodzicami kierujemy w stronę nauczycieli i wychowawców serdeczne podziękowania za cierpliwość, wysiłek i trud, jaki włożyli w kształcenie i wychowanie naszych pociech. To dzięki waszej ciężkiej pracy i zaangażowaniu możemy się tu dziś spotkać. Natomiast do uczniów adresujemy życzenia wspaniałych wyników na maturze oraz sukcesów w dalszym dorosłym życiu. Nam, rodzicom szczególnie zależy, abyście w przyszłości mogli realizować swoje plany życiowe i marzenia. A dzisiejszej nocy życzymy wszystkim szampańskiej zabawy.

Do życzeń przyłączył się również Ryszard Borowiec, dyrektor II LO: Serdecznie witam w murach II LO im. K.K. Baczyńskiego gości, rodziców, profesorów, a w sposób szczególny uczniów, którzy tym uroczystym balem, przygotowują się do równie radosnego momentu, jakim jest egzamin dojrzałości. Zanim jednak zmierzycie się z nim, życzę wam wspaniałej zabawy i abyście jak najdłużej wspominali ten wieczór.

– Wszyscy cieszymy się, że po raz kolejny studniówka odbywa się w murach szkoły – mówi Barbara Lis, nauczycielka matematyki, wychowawczyni klasy III A. – To już nasza szkolna tradycja. Bywało, że uczniowie naciskali na dyrektora, by zorganizować studniówkę w jakimś lokalu. Myślę jednak, że szkoła to najlepsze miejsce na bal maturalny. Podobnego zdania są uczniowie: – możemy sobie sami znaleźć pomysły na dekorację sali i zrealizować je. Mamy także satysfakcję, że podołaliśmy zadaniu. Poza tym, jest to już jedna z ostatnich okazji, aby pobyć w szkole, z którą tak się związaliśmy.

Klasa III A również intensywnie pracowała przy dekorowaniu sali. – Przez ostatni tydzień siedzieliśmy w szkole do godz. 22, przygotowując dekorację, której głównym motywem stała się „Baśniowa Noc”. Wycinaliśmy z papieru postacie z bajek: krasnale, królewny, itp. Przymocowywaliśmy balony, z którymi mieliśmy mnóstwo problemów. Wciąż pękały przy nadmuchiwaniu. Z 2800 balonów została może jedna trzecia. W każdym razie udało się. W piątek o godz. 18. byliśmy gotowi – mówi Aleksandra Paździor.

– Studniówka to wspaniałe przeżycie. Trwa całą noc, ale nam wydaje się, że jest to chwila. Nikt z nas nie myśli teraz o zbliżającej się maturze i planowanych studiach. Wrócimy do tego w poniedziałek. Chcę zdać na architekturę, najchętniej na Politechnikę Lubelską, ale dziś te plany wydają się odległe – dodaje Patrycja Orzeszko.

 

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/1.jpg

I LO im. W. Broniewskiego klasa III A

 

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/2.jpg

I LO im. W. Broniewskiego klasa III B

 

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/3.jpg

I LO im. W. Broniewskiego klasa III C

 

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/4.jpg

I LO im. W. Broniewskiego klasa III D

 

 

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej:

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/5.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/6.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/7.jpg

 

II LO im. K. K. Baczyńskiego:

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/9.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/10.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/11.jpg

https://www.swidnik.pl/files/php/news/news/pic/studniowka/12.jpg

Last modified: 2 lipca 2020