Strażacy gaszą pożary traw

Autor: |

fot. KPPSP w Świdniku

Tylko w ciągu trzech ostatnich dni świdnicka straż pożarna aż 21 razy gasiła pożary suchych traw na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Do zdarzeń doszło w Trawnikach, Mełgwi oraz Piaskach.

– 10 pożarów miało miejsce w piątek, 6 w sobotę, a 5 w niedzielę – wylicza mówi st. kpt. Paweł Dańko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku i dodaje: – Na ten moment trudno określić czy ktoś specjalnie zaprószył ogień, czy też był to przypadek.

Mundurowi przypominają, że w całym kraju trwa kampania społeczna „Stop pożarom traw”, mająca na celu pokazanie, że warto chronić przyrodę.

– Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych człowiekowi pszczół. Giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i  przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas – wyjaśnia Paweł Dańko.

Last modified: 7 maja 2020