Straciła 10 tysięcy

Autor: |

Złodzieje nie próżnują. Podszywają się pod członków rodziny, krewnych, wnuków i urzędników. Pojawiają się również fałszywi policjanci. Jeden z nich wykonał telefon do 63-letniej mieszkanki Świdnika. Po tej rozmowie kobieta straciła 10 tysięcy złotych.

– Sytuacja miała miejsce w poniedziałek. Złodziej poinformował 63-latkę, że ktoś usiłuje włamać się na jej konto. Tłumaczył, że potrzebuje kodów dostępu, aby zapobiec kradzieży. To przekonało świdniczankę. Po przekazaniu wszystkich informacji z jej konta zniknęło 10 tysięcy złotych – mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Policjanci apelują i przypominają, że nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania danych.

– Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za policjanta, należy skontaktować się z najbliższą jednostką lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 – tłumaczy P. Leśny.

Nie daj się oszukać

Tego typu sytuacje mogą się powtarzać. Narażone są na nie szczególnie osoby starsze. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Często wywierają na ofiarę presję czasu i proszą o nieinformowanie pozostałych członków rodziny o sytuacji.

Należy zachować ostrożność. Jeśli otrzymamy podejrzany telefon, nie podejmujmy pochopnych działań. Nie informujmy osób ile posiadamy pieniędzy oraz nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Last modified: 1 lutego 2021