Srebro za „Łódeczkę”

Autor: |

fot. archiwum portalu

Historia nastoletniej skrzypaczki Zosi, opowiedziana przez świdnicki Teatr Puk-Puk, została doceniona przez jurorów XI Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora „Kantoralia”. Grupa zdobyła II miejsce za spektakl „Łódeczka”. Indywidualna nagroda powędrowała także do rąk Katarzyny Marjasiewicz, która wyreżyserowała przedstawienie.

Tegoroczne prezentacje odbywały się w formie online. Od 19 września do 29 listopada widzowie mogli zobaczyć 11 teatrów z całej Polski. Świdniczanie zaprezentowali widowisko „Łódeczka”, poruszające trudne relacje damsko-męskie. Młodzi aktorzy pokazali w nim historię nastoletniej skrzypaczki Zosi. Dziewczyna przeprowadza się z rodzicami do innego miasta. Poznaje nowych przyjaciół i chłopaka, również zafascynowanego muzyką.

– To specyficzny rok. Wiele festiwali teatralnych się nie odbyło, z kolei te, które udało się zorganizować, były realizowane w formie online. Szkoda, bo aktorzy nie mogli wystąpić na żywo, spotkać się z innymi grupami, po prostu poczuć tej wyjątkowej atmosfery – mówi Katarzyna Marjasiewicz i dodaje: – To  kolejna nagroda, którą udało nam się zdobyć na tym wydarzeniu. Poprzednim razem zajęliśmy trzecie miejsce, teraz razem drugie. Cieszymy się, że jury doceniło naszą pracę. Tadeusz Kantor ciągle poszukiwał czegoś nowego. My też to robimy, błądzimy, jednak w końcu odnajdujemy właściwą ścieżkę.

„Łódeczka” po raz pierwszy została zaprezentowana na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, w styczniu 2019 roku. Później miała ją także okazję zobaczyć publiczność Przeglądu Spektakli Profilaktycznych „Żyć Pełnią”. Spektakl został nagrodzony srebrem, podczas wydarzenia Scena Młodych „Młody Teatr – Przegląd Teatrów Młodzieżowych i Kabaretów” w Lublinie.

Last modified: 1 grudnia 2020

Zmień język »