Sprawdzili niebezpieczne scenariusze

Autor: |

fot. www.lubelska.policja.gov.pl

Od wczoraj na terenie całej Polski odbywają się ćwiczenia RENEGADE/SAREX-2020. W ramach szkolenia służby trenowały zachowania w sytuacji naruszenia przestrzeni powietrznej kraju przez statek powietrzny i zagrożenia dla ludności cywilnej oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych. Ćwiczenia odbywały się również na terenie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.

W treningu uczestniczyli: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Grupa Karkonoska GOPR oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Scenariusz zakładał lądowanie na płycie lotniska samolotu przejętego przez terrorystów. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren portu, a policyjni negocjatorzy podjęli działania prowadzące do uwolnienia zakładników.

– Kolejne epizody będą rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP, Zatoce Pomorskiej, Zatoce Gdańskiej, na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego – wymienia kom. Andrzej Fijołek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Last modified: 7 października 2020