Sprawdzą wzrok uczniów

Autor: |

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mają szansę na zadbanie o swój wzrok. Placówka przystąpiła do pilotażowego programu profilaktycznego „Dobrze widzieć”, realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Profilaktyka krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 z terenu województwa lubelskiego ma objąć około 900 uczniów. Oprócz szkoły w Świdniku, do programu zakwalifikowały się placówki z Lublina, Bychawy, Jakubowic Konińskich i Jastkowa.

– Już przed pandemią dane światowe wskazywały, że jest wielki problem z krótkowzrocznością, szczególnie w grupie najmłodszych i dorastającej młodzieży. Wysokie wskaźniki osiągają pod tym względem Chiny i USA. Jeśli chodzi o Europę, wiemy, że z wadą boryka się ok. 10% dzieci do 10. roku życia, 20% po 12. roku życia i aż 50% osób, które zakończyły edukację. Problem wzrasta również w Polsce. Badania są po to, by wychwycić u uczniów krótkowzroczność, ale też nadwzroczność i astygmatyzm, a potem odpowiednio je korygować i leczyć – wyjaśniał w programie TVP Lublin prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie.

W świdnickiej placówce do klas 1-3 uczęszcza około 450 dzieci. Już niebawem będą mogły wziąć udział w badaniu przesiewowym, które polega na skontrolowaniu ostrości wzroku za pomocą tablic Snellena oraz badaniu refrakcji bez zastosowania kropli rozszerzających źrenicę. Jak zapewniają pomysłodawcy, wszystko będzie prowadzone szybko, bezinwazyjnie i bezkontaktowo, a w związku z tym również bezstresowo. Dla rodziców/opiekunów dzieci i nauczycieli przewidziano wykłady z zakresu higieny wzroku, a także wykrywania i leczenia wad wzroku.

– Podpisaliśmy już umowę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, wyznaczyliśmy koordynatora działań, którym została pani Mariola Piętal. Jesteśmy w trakcie zbierania formalnych zgód od rodziców. Same badania rozpoczną się już niebawem. Zobaczymy, czy w okresie pandemii wzrok dzieci rzeczywiście się pogorszył – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5, podkreślając również, że projekt jest niezwykle potrzebny.

W przypadku wykrycia wady wzroku lub innych zaburzeń u dziecka, rodzice będą mogli udać się z nim do lubelskiej kliniki na bezpłatną pogłębioną diagnostykę.

Wyniki badań będą automatycznie przesyłane na specjalny serwer i archiwizowane. Na ich podstawie zostanie opracowana szczegółowa analiza dotycząca skali krótkowzroczności u dzieci. 

Last modified: 14 października 2021