Spotkanie z historią (foto)

Autor: |

fot. SP nr 3
Uczniowie klas 8c i 8d i Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w niezwykłej lekcji terenowej, zorganizowanej wspólnie z Państwowym Muzeum na Majdanku.

– Celem zajęć było upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce dokładnie 80 lat temu i były związane z egzekucjami Polaków narodowości żydowskiej, dokonanymi w kwietniu 1942 roku. Niemieccy oprawcy zamordowali wówczas około 3 tysięcy lubelskich Żydów. Egzekucje odbywały się w Lesie Krępieckim – mówi Paweł Szczerba, opiekun młodzieży. 

Jednym z punktów projektu było spotkanie z Markiem Dudą z Państwowego Muzeum na Majdanku, które odbyło się na terenie dawnego małego getta na Majdanie Tatarskim (obecnie dzielnica Bronowice). Przy pamiątkowej tablicy młodzież wysłuchała wstrząsającej opowieści o tragicznych losach ludności żydowskiej. Na stosunkowo niewielkim obszarze getta umieszczono kilka tysięcy Żydów, którzy przetrwali likwidację getta na Podzamczu. Niemcy nazywali nowy żydowski rejon zamieszkania „Musterghetto” („getto wzorcowe”), lecz przeludnienie i panujące w nim warunki były tragiczne. Zagłada dzielnicy następowała etapami, wyznaczanymi przez kolejne selekcje. Następnie ósmoklasiści przeszli do miejsca selekcji ofiar z 20 kwietnia 1942 roku i drogą, którą przemierzały ofiary, udali się na teren dawnego obozu. Kolejnym przystankiem na mapie lekcji terenowej był Las Krępiecki, gdzie przy pomniku upamiętniającym ofiary niemieckich zbrodni zapoznali się z informacjami o egzekucji z kwietnia 1942 roku oraz innymi wydarzeniach związanych z tym miejscem. Zapalili też znicze.

Last modified: 28 kwietnia 2022

Zmień język »