Spotkania z językiem niemieckim

Autor: |

Fot. SP nr 7
W Szkole Podstawowej nr 7 odbyły się warsztaty promujące naukę języka niemieckiego. Wzięło w nich udział dwudziestu uczniów z klas siódmych i ósmych. Projekt przygotował Austriacki Instytut w Warszawie.

Uczestnicy programu spotykali się codziennie, w godz. 9.00-13.00, łącząc się online ze studentkami z Salzburga: Marianne Orsolic i Reginą Reiter. W trakcie zajęć, których tematem przewodnim było podróżowanie i czas wolny, rozwijano również umiejętność komunikowania się w języku obcym. Językiem przewodnim był niemiecki, ale można było wykorzystać też znajomość języka angielskiego.

– Tygodniowe spotkania z językiem niemieckim to dla nas pierwsze tego typu doświadczenie – mówi Anna Skoczeń, nauczycielka języka niemieckiego w SP nr 7. – Dziękujemy serdecznie Austriackiemu Instytutowi w Warszawie, szczególnie pani Anecie Kurowskiej, która wprowadzała nas w tajniki projektu i kontaktowała ze studentami z Salzburga, a także dodawała otuchy przy realizacji programu. Gdyby nie koronawirus, gościlibyśmy naszych rozmówców w Świdniku. Niestety, ze względu na pandemię warsztaty musiały odbyć się zdalnie. Cieszymy się jednak i z tej formy. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a studentki bardzo życzliwie podeszły do naszych uczniów, którzy uczą się niemieckiego od niespełna dwóch lat, a niektórzy dopiero od roku. Dla młodzieży było to nie lada wyzwanie, bo przełamanie bariery językowej wcale nie jest łatwe. Dziękuję uczniom za podjętą pracę.

Świdniczanie zapewniają, że będą kontynuować współpracę z Instytutem. Młodzież była bardzo zadowolona z warsztatów i jeśli tylko nadarzy się okazja, chętnie weźmie udział w kolejnych spotkaniach.

– Z początku trochę się obawiałam zajęć, jednak dzięki pozytywnemu podejściu naszych prowadzących miło spędziłam tydzień. Studentki były bardzo cierpliwe, za co jestem im naprawdę wdzięczna. Najbardziej podobała mi się praca w grupie – opowiada Agata Andrzejak.

– Opisywaliśmy nasze miasto, posługiwaliśmy się mapą, pracowaliśmy z tekstem i ocenialiśmy czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. W projekcie grupowym przygotowywaliśmy wycieczkę do dowolnego kraju – wyliczają Jagoda Jońca, Maksymilian Mazur i Aleksander Mazur.

– Podobało mi się to, że prowadzące cały czas mówiły po niemiecku, dzięki czemu mogłam się nauczyć wymowy słów. Na naszą prośbę powtarzały polecenia po angielsku. Fajne były różne gry i zadania, a także praca w grupach. Przyswoiłam nowe słownictwo i poznałam Salzburg oraz Austrięmówi Marta Lorek.

– Było naprawdę super. Każda możliwość mówienia po niemiecku jest dla mnie fantastyczna. Studentki z Salzburga są bardzo sympatyczneAya Mamandi

– Najbardziej podobały nam się prezentacje autorstwa Regiy i Marianne. Były bardzo dobrze wykonane i ciekawe. W ciągu tych pięciu dni nauczyliśmy się wielu nowych słów i zwrotów. Projekt był interesujący i miło spędzliśmy ten czas – dodają Jakub Gębal i Jakub Trześniak.

ow

Last modified: 25 czerwca 2021