Spółdzielnia w damskich rękach

Autor: |

Przez całą środę rada nadzorcza prowadziła rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na prezesa i wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej. Jeszcze tego samego dnia wszystko stało się jasne. Szefową SM została Katarzyna Denis, jej zastępcą Grzegorz Matacz.

Świdnicka spółdzielnia miała tymczasowy zarząd od marca tego roku. Z końcem poprzedniego miesiąca z pracy odszedł wieloletni prezes Marek Słotwiński. Zwolniło się również stanowisko jego zastępcy, które dotąd zajmowała Wiesława Wypchło. Jak tłumaczyli przedstawiciele rady nadzorczej, decyzja o zmianie zarządu miała związek z kontrolą, którą przeprowadziła komisja rewizyjna.

Do sprawowania funkcji szefów SM zostali oddelegowani członkowie rady nadzorczej, Jan Pyszniak i Marian Gołębiowski. W tzw. międzyczasie został ogłoszony konkurs na oba stanowiska. Nie udało się go jednak rozstrzygnąć. W środę odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, którzy zgłosili się do drugiego konkursu. Tym razem udało się wybrać nowe szefostwo spółdzielni.

– Oba konkursy zostały rozstrzygnięte – mówi Konrad Sawicki, przewodniczący Rady Nadzorczej SM. Prezesem zarządu została Katarzyna Denis, jej zastępcą Grzegorz Matacz.

– Jeszcze do niedawna Spółdzielnia Mieszkaniowa działała jako swoisty zamknięty twór. Od pewnego czasu, wspólnie z całą radą nadzorczą, udało się nam ją otworzyć na otoczenie, w którym funkcjonuje. Mam własne pomysły na stworzenie nowego oblicza SM, jako firmy nowoczesnej, prężnie działającej na rynku i jeszcze lepiej odpowiadającej na potrzeby mieszkańców. Cieszę się, że moje spojrzenie zyskało uznanie w oczach komisji konkursowej – mówi Katarzyna Denis.

Nowa szefowa spółdzielni jest radną miejską i członkiem Rady Nadzorczej SM. Pracuje jako główna księgowa w Przedszkolu nr 6 i Szkole Podstawowej nr 5. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania, menedżerskie Executive Master of Business Administration i podyplomowe z zakresu rachunkowości. Pracowała również na stanowiskach kierowniczych w prywatnych firmach i w korporacjach. Z kolei Grzegorz Matacz to kierownik działu technicznego w świdnickiej spółdzielni. Pracuje w niej od 15 lat.

– Biorąc pod uwagę wyniki obu konkursów, według mnie, zwyciężyła koncepcja, żeby postawić na osoby młode, ambitne, ale już doświadczone, które bardzo dobrze znają Spółdzielnię Mieszkaniową w Świdniku. Liczę na to, że zarówno pani prezes, jak i jej zastępca, będą umieli wykorzystać swoją wiedzę dla pełnego rozwoju spółdzielni, która ma duży, niewykorzystany jeszcze, potencjał – tłumaczy Konrad Sawicki.

Nowe władze chwili również Paweł Walczak, członek RN.

– Wybraliśmy właściwych ludzi na właściwe stanowiska. Katarzyna Denis, to silna, niezależna i uczciwa osoba. Spełnia wszystkie warunki, żeby dobrze poprowadzić spółdzielnię. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to trudne zadanie, ale jestem przekonany, że pani prezes, sobie z nim poradzi – mówi.

Umowy z nowymi władzami mają zostać podpisane w najbliższym czasie. Swoje stanowiska obejmą na przełomie lipca i sierpnia.

– Pierwsze zadania stojące przed nowym zarządem SM wiążą się ze szczegółową analizą struktury organizacyjnej, która bez wątpienia wymaga szeregu usprawnień. Stoimy również wobec konieczności podjęcia strategicznych decyzji dotyczących działalności Spółdzielczego Domu Kultury, utrzymania terenów zielonych i remontów lokali użytkowych oraz koncepcji planowania i realizacji inwestycji. Spółdzielnia bez wątpienia musi funkcjonować jak nowoczesna, sprawna firma. Dziś są tu ogromne rezerwy i my chcemy je uruchomić – dodaje Katarzyna Denis.

Last modified: 18 maja 2020