Spółdzielcy wśród najlepszych

Autor: |

Władze świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej mają powody do dumy. W ogólnopolskim rankingu branżowego czasopisma zajęła trzecie miejsce, jako jedna z trzech działających na Lubelszczyźnie. Jurorzy nagrodzili jej program inwestycyjny.

Inicjatorem VI Ogólnopolskiego Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych za 2015 rok był miesięcznik „Domy Spółdzielcze”. Celem konkursu było zestawienie działalności spółdzielni na rynku i popularyzowanie ich osiągnięć, jako liczących się podmiotów gospodarczych i organizatorów życia społeczno-kulturalnego.

– Zgłosiliśmy się do plebiscytu jako spółdzielnia duża, z działalnością inwestycyjną – mówi Marek Słotwiński, prezes SM. – Niedawno dotarła do nas wiadomość, że zdobyliśmy trzecie miejsce, w kategorii dużych z przychodem z inwestycji. Czuję ogromną satysfakcję, bo odkąd tu pracuję, cały czas się rozwijamy. Spółdzielnia, która buduje, a nie tylko zarządza nieruchomościami jest wartościowym podmiotem. Regularnie oddajemy do użytku nowe budynki. Kończymy już blok przy ul. Rotmistrza Pileckiego, z 44 mieszkaniami i 15 garażami. Na koniec trzeciego kwartału będziemy na finiszu. Jesteśmy po przetargu na kolejny budynek przy tej samej ulicy. Zaplanowaliśmy w nim, podobnie jak w poprzednim, 44 mieszkania i 24 miejsca postojowe dla samochodów. W czwartym kwartale tego roku powinniśmy rozpocząć budowę. Chcemy w ten sposób zachować ciągłość inwestycyjną. Jest to korzystne dla naszych mieszkańców, bo na inwestycjach wypracowujemy dodatkowe pieniądze, które obniżają koszty zarządzania pozostałych zasobów.

Główne kryteria, jakie jurorzy rankingu wzięli pod uwagę, to wskaźniki ekonomiczno-finansowe, czyli liczba mieszkań, członków spółdzielni, powierzchnia użytkowa zarządzanych zasobów, przychód z gospodarki zarządzanymi zasobami, liczba mieszkań oddanych do użytku w ocenianym roku, średnia opłata eksploatacyjna metra kwadratowego powierzchni użytkowej, udział zaległości w opłatach lokali, suma bilansowa spółdzielni, wydatki na działalność społeczno- kulturalną i dochód netto z działalności gospodarczej w przeliczeniu na jednego członka spółdzielni.

– Zostaliśmy zauważeni i myślimy, że nasza dalsza działalność inwestycyjna i społeczno-kulturalna, która nie jest prowadzona przez wszystkie spółdzielnie, gospodarcza poprzez wynajem lokali użytkowych, przynosi korzyści. Postaramy się zwiększyć wysiłki, aby dostrzeżono nas w następnych edycjach rankingu. Mamy nadzieję zająć wyższe miejsce – dodaje M. Słotwiński.

słs

Last modified: 27 maja 2020