Spis na celowniku oszustów

Autor: |

Trwa Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się okazuje jest on kolejną formą wykorzystywaną przez oszustów i naciągaczy.

Spis jest badaniem z zakresu statystyki ludności. Jest obowiązkowy i trwa od początku kwietnia. W tym roku można spisać się samodzielnie przez stronę internetową www.spis.gov.pl. Do osób, które tego nie zrobią zadzwonią rachmistrzowie. Wywiady telefoniczne rozpoczną się od 4 maja. Niestety spis okazał się być idealną okazją dla oszustów. Policjanci apelują o rozsądek.

– Oszuści bazują na niewiedzy ankietowanych i chcą wyciągnąć wrażliwe dane. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu – mówi sierż. szt. Elwira Tadyniewicz, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Póki, co do świdnickiej komendy nie dotarły sygnały o oszustwach tą metodą. Pamiętajmy jednak, aby informować policję o każdej próbie.

Jak spisać się bezpiecznie?

Podczas rozmowy telefonicznej można poprosić o weryfikację rachmistrza. Jest on zobowiązany do podania imienia i nazwiska oraz numeru identyfikatora. Osoba ta wie również, do kogo dzwoni – powinna znać godność respondenta.

Przed przystąpieniem do spisu warto zapoznać się z pytaniami. Rachmistrz nigdy nie pyta o numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych i rachunków bankowych, loginy i hasła do różnych usług internetowych. Nie należy również reagować na wiadomości dotyczące spisu, które dotrą do nas drogą e-mail lub sms.

Informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego są dostępne na stronie internetowej: www.spis.gov.pl.

Last modified: 26 kwietnia 2021