Śmigłowiec trafił do remontu

Autor: |

Słynny SM-1, wizytówka miasta, która od ponad 40 lat wita podróżnych, została dziś zdemontowana. Maszyna wróciła do PZL-Świdnik i zostanie tam kilka miesięcy. W tym czasie przejdzie gruntowny remont. Na cokół przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej wróci odmieniona.

Przy rondzie im. Świdnickiego Lipca stanął z okazji 25-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. W tzw. międzyczasie był już remontowany, ale ostatni raz drogę do zakładu przebył kilkanaście lat temu.

– Śmigłowiec niewątpliwie jest wizytówką naszego miasta i chcemy zadbać, żeby wyglądał właściwie. Tym bardziej, że w tym roku PZL-Świdnik, a więc zakład, w którym powstał i do którego należy, obchodzi 70-lecie. Władze PZL już w minionym roku zgodziły się na przeprowadzenie remontu maszyny, czekaliśmy tylko na właściwy moment – wyjaśniał Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Termin został ustalony na czwartek. Demontażem śmigłowca zajęli się pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek. To nie była łatwa „operacja”.

 – Planujemy rozpocząć o godz. 7.30. Pracownicy, z użyciem zwyżki, zdemontują łopaty śmigłowca i odkręcą go od cokołu. Następnie podjedzie dźwig, który przetransportuje maszynę na lawetę. Później pozostanie nam już tylko jej transport do PZL-Świdnik – mówił Jerzy Irsak, prezes PK Pegimek.

Cała „operacja” trwała ponad 4 godziny. Śmigłowiec zostanie w zakładzie kilka miesięcy. W tym czasie przejdzie gruntowny remont.

– Przejdzie dokładny przegląd, zostanie, między innymi, pomalowany i zaopatrzony w przeźroczyste szyby. W tej chwili ustalamy jeszcze szczegóły jego wyglądu – tłumaczył M. Dmowski.

Miasto zajmie się natomiast remontem cokołu, na który stanie SM-1.

– Sprawdzimy, czy obecny będzie nadawał się jeszcze do wykorzystania. Jeśli nie, postawimy nowy. Będziemy chcieli również oświetlić śmigłowiec, ale w taki sposób, żeby iluminacja nie przeszkadzała kierowcom i okolicznym mieszkańcom – dodawał zastępca burmistrza.

SM-1 to pierwszy śmigłowiec seryjnie produkowany w PZL-Świdnik. W zakładzie powstało wiele wariantów tej maszyny. W naszym mieście wytwarzano ją w latach 1956–1965.

« z 2 »

Last modified: 4 lutego 2021

Zmień język »