Śmigłowiec poleci do remontu

Autor: |

Od lat kojarzy się z miastem i wita przyjezdnych. Już niebawem opuści cokół i wyruszy w niedaleką podróż do PZL-Świdnik. W zakładach, w których się narodził, przejdzie remont. Po zakończeniu prac powróci na swoje miejsce.

Śmigłowiec SM-1 już na dobre wrósł w krajobraz miasta. Maszyna ustawiona na cokole przy rondzie na skrzyżowaniu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej została wyprodukowana w pobliskich zakładach PZL-Świdnik. Od dziesiątek lat pełniąc funkcję symbolu miasta, jest jednak wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne. Czasami padała również ofiarą wandali. Chociaż przechodziła już kilka remontów, w tej chwili również go potrzebuje i już wiadomo, że niebawem powróci tam, gdzie powstała.

– Śmigłowiec jest własnością PZL-Świdnik, został ustawiony przy skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych, na miejskim cokole – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Niewątpliwie jest wizytówką Świdnika i musimy zadbać, żeby wyglądał właściwie.

Przedstawiciele ratusza rozpoczęli więc rozmowy z władzami PZL-Świdnik dotyczące remontu maszyny.

– Mamy już informację, że zakład jest gotowy do przeprowadzenia prac. Natomiast my zajmiemy się wymianą cokołu. Nie znamy jeszcze dokładnej daty demontażu śmigłowca, ale wydarzy się to niebawem – dodaje M. Dmowski.

SM-1 wita przyjezdnych już od 41 lat. Wówczas został ustawiony przy głównej ulicy, która nosiła imię Przodowników Pracy. Pojawił się w tym miejscu z okazji 25 – lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Od tej chwili stał się jego wizytówką i punktem orientacyjnym.

Nie bez znaczenia był również wybór konkretnego modela śmigłowca, który miał stać się pomnikiem i symbolem dziejów miasta. SM-1 był pierwszą maszyną tego typu wyprodukowaną w PZL-Świdnik. Montaż polskiej wersji rosyjskiego Mi-1, rozpoczął się na przełomie 1955 i 1956 roku. Już 23 marca 1956 roku odbył się oblot pierwszej maszyny złożonej w świdnickich zakładach. Początkowo śmigłowce były montowane z części dostarczanych z Rosji, ale już od 1957 roku SM-1 powstawał od podstaw w Świdniku. Maszyna cieszyła się dużą popularnością głównie w państwach bloku wschodniego. W sumie linię montażową w PZL opuściło blisko 1,6 tys. śmigłowców SM-1. Z ich użytkowania zrezygnowano w latach 80. XX wieku. Natomiast niezaprzeczalnie to właśnie ta maszyna rozpoczęła śmigłowcowe dzieje naszego miasta.

Last modified: 27 lipca 2020