Śmigłowce na muralu (foto)

Autor: |

Od lat stanowią ważny symbol Świdnika oraz jeden z głównych filarów tożsamości naszego miasta. Teraz, w 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji, śmigłowce z PZL-Świdnik doczekały się własnego muralu. Uliczny malunek jest już gotowy. Można go podziwiać na ścianie kortów tenisowych, od strony Parku Avia.

– Cieszę się, że udało się wykonać ten mural. Prace nad nim skończyłem dziś, o godz. 2.00 w nocy – mówi Paweł Kasperek.

Prace nad malunkiem ruszyły 13 lipca. Wieczorem, gdy upał nieco zelżał, a słońce schowało się za horyzontem, Paweł Kasperek rozpoczął nanosić na ścianę pierwsze kreski. Przed artystą, który od lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury przy projekcie „Kadry Świdnika”, postawiono nie lada wyzwanie. Do zapełnienia rysunkami, pokazującymi historię śmigłowców, miał ścianę o szerokości 15,5 m i prawie 3 m wysokości.

Jako pierwsze pojawiły się kontury postaci i lotniczych maszyn: Łątki, SM-1, Mi-2, W3 Sokół, SW-4 Solo RUAS, AW 101 oraz AW 139. Odwiedzający Park Avia mogli obserwować, jak z dnia na dzień mural rośnie w oczach i zmienia wygląd. Dochodziły kolory, cieniowanie, a wreszcie logo zaprojektowane z okazji 70-lecia działalności PZL-Świdnik, które dzisiejszej nocy zwieńczyło cały proces.

To nie jedyny malunek Pawła Kasperka, który możemy podziwiać spacerując ulicami miasta. Na elewacjach budynków spotkamy murale upamiętniające ludzi i ważne wydarzenia, między innymi, Radio Solidarność Świdnik, Świdnicki Lipiec, Szkołę Pilotów L.O.P.P. oraz motocykle WSK.

Last modified: 23 lipca 2021

Zmień język »