Śmieci zamieniły w sztukę (foto)

Autor: |

Jak zwrócić uwagę na konieczność dbania o otaczające nas środowisko? Jak pokazać, że z pozoru nieprzydatne przedmioty mogą być tworzywem do powstania rzeczy niezwykłych? Odpowiedź na oba pytania znajdziemy w przesłaniu „Daj szansę dzieciom, one dadzą drugą szansę śmieciom”, które było hasłem konkursu „Drugie życie śmieci”, zorganizowanego przez PZL-Świdnik dla dzieci i wnuków pracowników zakładu. W szranki rywalizacji stanęły 62 prace przestrzenne stworzone przez uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: 4-12 lat i 13-17 lat. Ich zadaniem było wykorzystanie odpadów, materiałów recyklingowych bądź jakichkolwiek zbędnych i niepotrzebnych, które mogłyby zniknąć na śmietnisku, a dzięki młodym artystom otrzymały drugie życie. Wczoraj konkurs został rozstrzygnięty.

Bartosz Śliwa, dyrektor Zakładu Produkcyjnego Świdnik i członek zarządu PZL-Świdnik, a także przewodniczący jury konkursu, cieszył się z kreatywności autorów prac: – Jak spojrzymy na nie, dochodzę do wniosku, że musimy się tutaj w PZL jeszcze dużo, dużo uczyć, żeby realizować tak śmiałe pomysły. Wasze dzieła to inżynieria wysokiego rzędu. Za czasów mojego dzieciństwa nie było rozwiniętej świadomości, żeby odpadów bezmyślnie nie wyrzucać, bo przecież matka natura kiedyś tego nie wytrzyma. Dzięki temu, co robicie, niesiecie jej pomoc. Bardzo dziękuję wam za to, że pokazujecie, jak o nią dbać.

Lucyna Pasternak, dyrektor personalny, zachwycała się pomysłowością autorów prac: – Kiedy usłyszałam o konkursie, pomyślałam – co właściwie można zrobić ze śmieci? A jednak można zrobić tak wspaniałe rzeczy. Gratuluję wam pomysłowości, pracowitości i fantazji.

W młodszej kategorii wiekowej zwyciężyła Anastazja Kowalczyk. Drugie miejsce zajął Mateusz Rodaczek, a trzecie Kalina Milaniuk. Wyróżnienia otrzymały Lena Kanclerz, Joanna Kleszowska i Aleksandra Stachyra.

W kategorii starszej pierwsze miejsce zajęła Łucja Podkańska. Za nią uplasowali się Ignacy Kleszowski i Amelia Walewska. Wyróżnienia przyznano Oldze Krauze, Paulinie Nawalskiej i Julii Kwiatosz.

Specjalne wyróżnienia dyrektora Bartosza Śliwy odebrały Lena Krauze i Martyna Kozak.

Uczestnicy konkursu cieszyli się otrzymanymi upominkami, a nagrody główne, tajemniczo ukryte w szczelnych opakowaniach, dyrektor Bartosz Śliwa osobiście odnosił na miejsca zajmowane przez laureatów wykonując „spacery farmera”, co oznaczało, że nie były lekkie.

Po zakończeniu ceremonii wręczania nagród wszyscy udali się do krainy magii, którą otworzył przed nimi uczestnik programami „Mam Talent”, iluzjonista Michał Zaorski, a następnie świetnie bawili się na interaktywnej podłodze, opowiadającej o nieznanych wielu, sekretach przyrody.

Last modified: 25 września 2021