Schody przestaną być barierą dla osób niepełnosprawnych

Autor: |

zdjęcie poglądowe / www.platformy-przyschodowe.pl
Ponad rok trwały poszukiwania firmy, która podjęłaby się zaprojektowania i budowy dwóch platform dla osób niepełnosprawnych. Urządzenie ma ułatwić świdniczanom poruszającym się na wózkach inwalidzkich bezpiecznie pokonać schody prowadzące do przejścia podziemnego między ul. Targową a Fabryczną.

O przetargu na inwestycję po raz pierwszy pisaliśmy w maju 2021 roku (Czytaj: Przejście bez barier). Władzom miasta zależało, by przejście podziemne było łatwo dostępne dla wszystkich, ponieważ to najkrótsza droga z i do Parku Avia. Sam kompleks został zaprojektowany bez barier architektonicznych.

– Myślę, że udało nam się to osiągnąć. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Na zewnątrz nie ma barier architektonicznych, wejście do małych i dużych basenów oraz szatni są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przy jacuzzi zamontowana jest specjalna dźwignia – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Postępowanie było ogłaszane czterokrotnie. Za pierwszym i drugim razem nie było chętnych na jego realizację. Przy trzecim przetargu zgłosiły się dwie firmy, jednak zaproponowane przez nie kwoty – 436 tys. zł (firma z Wohynia) i 602 tys. zł (firma z Ostrowa Mazowieckiego) –  przekraczały założony budżet. W lipcu tego roku władze miasta jeszcze raz ogłosiły postępowanie. Tym razem wpłynęła jedna oferta. Swoją propozycję ponownie złożył przedsiębiorca z Wohynia. Miasto zdecydowało się dołożyć brakującą kwotę i wybrało ofertę wartą 436 tys. zł.

– Zależało nam na tym, żeby platformy pojawiły się w przejściu podziemnym. Nie odpuszczaliśmy i wreszcie się udało. Firma, która zwyciężyła w przetargu, nie tylko wybuduje, ale także zaprojektuje platformy – komentuje M. Dmowski.

Umowa została już podpisana. Wykonawca ma 12 miesięcy na jej realizację.

Last modified: 16 września 2022

Accessibility Toolbar

Zmień język »