Rzeźby staną w parkach

Autor: |

Powstawały w latach 70-tych podczas plenerów rzeźbiarskich. Dotąd zdobią skwery i place na terenie miasta. Trzy z nich trafiło do bazy Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek i czeka na odnowienie. Po zakończeniu prac zostaną ustawione na terenie budujących się właśnie parków.

Monumenty, wykonane głównie z wapienia pińczowskiego, można spotkać w wielu zakątkach miasta. Powstały pod kierunkiem prof. Sławomira Mieleszko, część wykonał sam, podczas plenerów rzeźbiarskich. Spotkania młodych artystów odbywały się w naszym mieście w latach 1976 – 1979. Podczas nich, na zlecenie miasta powstało kilkanaście prac, które pozostały na miejscu. Monumenty tak mocno wpisały się w krajobraz, że zniknięcie trzech z nich nie mogło ujść uwadze naszych Czytelników.

– Zastanawiam się, co stało się z rzeźbą z parku przy obiektach Avii? Mam nadzieję, że nie została zdewastowana i wróci na miejsce – pytał pan Kamil.

Okazuje się, że monument z terenów zielonych w sąsiedztwie ul. Fabrycznej, podobnie jak dwa inne, które stały przy pl. Konstytucji 3 maja, trafiły do bazy P.K. Pegimek.

– Demontaż rzeźb ma w obu przypadkach związek z pracami budowlanymi, które prowadziliśmy bądź prowadzimy na tych terenach – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Przewieźliśmy je w bezpieczne miejsce, żeby nie uległy uszkodzeniu.

Przedstawiciele ratusza planują przeprowadzenie prac konserwatorskich monumentów i zastanawiają się nad miejscami, w których mogłyby stanąć.

– Rzeźby będą mogły stanąć w otoczeniu zieleni, w powstającym parku przy ul. Krępieckiej. Natomiast po zakończeniu drugiego etapu inwestycji, część z nich będzie można przenieść na teren między osiedlami Brzeziny I i II – tłumaczy zastępca burmistrza. 

Gdzie można spotkać świdnickie rzeźby?

Postać leżąca (ul. Wyszyńskiego 16), pomnik ku chwale Żołnierzy Polskich (pl. Konstytucji 3 Maja), Źródło (plac przy fontannie), Dziewczynka z globusem (ul. Niepodległości 12), Forma Przestrzenna (ul. Niepodległości 2), Trzy Postacie (al. Lotników Polskich 16), Macierzyństwo i Forma leżąca (plac obok MOK), Symbol Rodzinny i Postać siedząca (al. Lotników Polskich). Tymczasowo do bazy P.K. Pegimek przeniesiono rzeźby: Sport, Zegar Słoneczny oraz Forma Przestrzenna.

Last modified: 9 marca 2021