Ryanair zawiesza loty

Autor: |

fot. Piotr Belcarz

Irlandzki przewoźnik Ryanair zwiesza połączenia wykonywane z polskich lotnisk. Wśród nich znalazł się Port Lotniczy Lublin w Świdniku, skąd pasażerowie latają do Dublina. Przerwa ma potrwać do 3 lutego.

Niepokojące sygnały o zmianach w rozkładzie połączeń zaczęły docierać do nas od osób podróżujących irlandzką linią lotniczą. Rejsy, które miały odbyć się po 10 stycznia zostały anulowane. Ze Świdnika do Dublina po raz ostatni w tym miesiącu polecimy 9 stycznia. Po tym czasie Ryanair zawiesi trasę na trzy tygodnie. Z maszyn irlandzkiego przewoźnika ponownie skorzystamy 3 lutego. Sytuacja wygląda podobnie na lotniskach w Bydgoszczy, Rzeszowie, Olsztynie czy Łodzi. Powodem tej decyzji jest załamanie się popytu na podróże w związku z pandemią i obowiązującymi ograniczeniami, jaki przewiduje irlandzka linia.

Wielka Brytania i Holandia po nowemu

Od 1 stycznia osoby przyjeżdżające z Wielkiej Brytanii do Polski obowiązują takie same przepisy, jak mieszkańców krajów spoza Unii Europejskiej. Oznacza to również zmianę limitów wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt. Szczegółowa rozpiska dostępna jest na stronie www.gov.pl. W drugiej połowie 2021 roku zmian w sposobie podróżowania mogą spodziewać się też osoby wybierające się z Polski do Wielkiej Brytanii. Do 30 września obywatele Polski przekraczający granicę Wlk. Brytanii mogą posługiwać się ważnym dowodem osobistym. Od 1 października niezbędne będzie posiadanie aktualnego paszportu.

Ze zmianami w sposobie podróżowania muszą liczyć się także osoby chcące udać się do Holandii. Od 29 grudnia mieszkańcy krajów (osoby 13+) oznaczonych kodem pomarańczowym lub czerwonym, jak w przypadku Polski, przed wejściem na pokład samolotu muszą okazać negatywny wynik testu PCR na Sars-Cov-2/Covid-19 oraz podpisane oświadczenie. Test nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed przylotem do Królestwa Niderlandów. Wynik powinien być przetłumaczony na języki: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański lub niderlandzki i zawierać nazwę instytucji lub laboratorium, gdzie wykonano badanie. Wykonanie testu zalecane jest także w przypadku pasażerów tranzytowych nawet, jeśli nie opuszczają terminala holenderskiego lotniska. W Królestwie Niderlandów nie ma obowiązku kwarantanny. Tamtejsze władze zalecają jednak, by poddać się 10-dniowej samoizolacji.

Loty do Holandii ze Świdnika oferuje węgierski WizzAir. W styczniu do Eindhoven polecimy w niedzielę, z kolei w lutym do rozkładu powrócą też czwartkowe rejsy. W przypadku Wielkiej Brytanii nadal realizowane są połącznie do Londynu. Według terminarza dostępnego na stronie przewoźnika, w styczniu do Londynu ruszymy w środy i niedziele, natomiast od lutego również w poniedziałki, czwartki i piątki. Z kolei dla Doncaster/Sheffield przewidziano wylot tylko 9 stycznia. Pełen rozkład powinien wrócić w marcu. Wówczas przewoźnik będzie oferował połączenia we wtorki, czwartki i soboty. Podobnie sytuacja wygląda z norweskim Oslo-Sandefjord-Torp. W tym miesiącu odbędą się jedynie dwa loty. Rejsy wrócą 3 marca i mają być realizowane w środy i niedziele.

Last modified: 5 stycznia 2021