Ruszyły prace na gruntówkach

Autor: |

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek rozpoczęło utwardzanie dróg gruntowych na terenie miasta. Chodzi o 38 ulic o łącznej długości 9 km. Projekt jest realizowany w konsorcjum z lubelskim Komunalnym Przedsiębiorstwem Robót Drogowych. Jego wartość to 4,3 mln zł. Zakończenie przewidywane jest w przyszłym roku.

– Rozpoczęliśmy od ulic: Błękitnej, Widokowej, Barwnej i Tęczowej. Kryterium, jakim pierwotnie  kierowaliśmy się przy układaniu harmonogramu była liczba mieszkańców. Życie i zdrowy rozsądek zweryfikowały nieco te planu. Nie znaczy to jednak, że ulice, które znajdowały się na szczycie listy odsuwamy na tygodnie albo miesiące – mówi Jerzy Irsak, prezes zarządu Pegimeku.

Szef spółki ma na myśli przede wszystkim ulice Jaśminową, Magnoliową i Czeremchową, które otwierały zestawienie. Skąd wzięła się zatem zmiana?

– Zaczęliśmy od Widokowej i sąsiednich ulic, ponieważ po ostatnich opadach deszczu były w opłakanym stanie. Czystą niegospodarnością było naprawiać je teraz, a potem wracać z maszynami, by je utwardzić. Tymczasem stan techniczny Jaśminowej pozwala jeszcze na jej użytkowanie. Opóźnienie nie będzie jednak duże i sądzę, że zarówno ta ulica, jak sąsiednie Magnoliowa i Czeremchowa, uzyskają nową, równą nawierzchnię w przyszłym tygodniu.

Lista przedsięwzięć drogowych dotyczących gruntówek na ten rok liczyła 11 pozycji. Reszta miała być realizowana wiosną. Wiele jednak wskazuje, że remontów wykonanych przed 31 grudnia będzie znacznie więcej. Jeśli nie nastąpi załamanie pogody, do przyszłego piątku powinniśmy mieć ich już trzynaście.

– Długoterminowe prognozy zapowiadają pogodę, która umożliwi nam kontynuowanie prac. Jeśli się sprawdzi, czekają nas trzy tygodnie względnie dobrych warunków atmosferycznych, a roboty postępują dosyć szybko. Recykler pracuje pełną parą. Jego zadaniem jest zerwanie 30-centymetrowej warstwy istniejącego podłoża, wymieszanie jej z cementem i ponowne ułożenie w korycie drogi. Następnie do akcji wchodzi wał, który utwardza tę mieszankę – tłumaczy J. Irsak.

Tuż po sąsiedzku czterech wyremontowanych już dróg są Srebrna  oraz Złota. Wstyd byłoby przy tej okazji nie zrobić Perłowej i Rubinowej. W najbliższym czasie remontu doczekają się również ulice Stokrotki i Kwiatów Polnych. Tu z kolei prowadzono roboty ziemne infrastruktury kanalizacyjnej. Podobnie, jak w przypadku Widokowej i okolic, trzeba je doprowadzić do stanu używalności i znowu dwukrotna obecność ekipy w tym miejscu mija się z celem – wyjaśnia szef Pegimeku.

– Nie zapominajmy, że remonty prowadzimy z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Trudno sobie wyobrazić ciągłe przerzucanie recyklera i wału z jednego końca miasta na drugi. Na wielu ulicach prowadzimy też prace przygotowawcze, na przykład obniżenie ich poziomu czy też odkrywanie studzienek kanalizacyjnych.

Władze miasta z satysfakcją obserwują tempo działań Pegimeku.

– Założenia projektu realizowane są nawet szybciej niż przewidywaliśmy. Do końca roku nową nawierzchnię miało otrzymać 11 ulic, ale przy sprzyjających warunkach może ich być nawet połowa z 38. Cieszy również reakcja i opinie mieszkańców, zadowolonych z tego, że ich komunikacyjne utrapienie dobiega końca – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

jmr

Last modified: 19 października 2020

Zmień język »