Ruszyli w historycznym biegu (foto, film)

Autor: |

Dwa miasta, nieco ponad 21 km i 806 biegaczy. Tak wyglądał 9. PKO Półmaraton Solidarności. Najszybszy okazał się Kamil Jastrzębski.

– To najważniejszy bieg w naszym regionie. Zawsze bardzo na niego czekamy. Pogoda też dopisała, także na pewno będzie się dobrze biegło – mówiła przed rozpoczęciem wydarzenia jedna z uczestniczek.

Na linii startu wyznaczonej przed bramą WSK PZL-Świdnik zameldowało się 806 biegaczy. Zawodników powitali przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

– Piękna impreza, piękne spotkanie. Myślę, że wyniki będą bardzo dobre. Startujecie ze Świdnika, gdzie manifestowała Solidarność, która otworzyła drogę do naszego rozwoju i wolności. Życzę wam pomyślności i dobrych wyników – mówił wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

O to, by nie zapominać o bohaterach Lipca 1980 roku prosił burmistrz Waldemar Jakson: – Mam serdeczną prośbę do wszystkich zawodników. Pamiętajcie, że biegniecie po to, żeby uczcić ludzi, którzy tu walczyli i byli prześladowani.

Biegacze wystartowali punktualnie o godz. 9.00. Wśród nich znalazło się 56 reprezentantów naszego miasta. Trasa wiodła ulicami Świdnika, ul. Piasecką, serwisówką do estakady na S-17 i dalej przez Lublin do stadionu lekkoatletycznego, gdzie wyznaczono linię mety.

21-kilometrowy dystans najszybciej pokonał Kamil Jastrzębski z Kraśnika (01:05:44). Jako drugi dobiegł Patryk Pawłowski ze Stalowej Woli (01:08:00), a jako trzeci Abserrahim Elasri z Chorzowa (01:08:24). Wśród pań najlepszy wynik osiągnęła Ukrainka Lilia Fisikovici (01:27:08). Tuż za nią na podium znalazły się Natalija Semenovych, również z Ukrainy (01:27:32) oraz Joanna Szmit z Lublina (01:29:54). Wśród panów ze Świdnika najszybszy był Arkadiusz Graj z czasem 01:19:46, a wśród pań Anna Psuja, która dobiegła do mety w 01:36:27.   

Pobiegli, by pomóc

Jak co roku wydarzenie miał także wydźwięk charytatywny. Tym razem zawodnicy pobiegli dla trzyletniego Jasia. Chłopiec urodził się z rozszczepem kręgosłupa, stopą płaską-koślawą i wieloma innymi wadami wymagającymi stałego lecenia i rehabilitacji. Dzięki biegaczom, którzy przypięli do koszulek specjalnie przygotowaną kartkę z napisem „Biegnę dla Jasia” i dobiegli z nią do mety, Fundacja PKO Bank Polski przekazała darowiznę na leczenie trzylatka.

Wydarzenie zorganizowali Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Partnerem technicznym Półmaratonu był Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Impreza odbywała się pod patronatem: Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin oraz Burmistrza Miasta Świdnik.

« z 7 »

Last modified: 14 czerwca 2022

Zmień język »