Ruch to zdrowie

Autor: |

O tym, że ćwiczenia i humor to najlepszy eliksir dla zdrowia wiemy nie od dziś. Warto czasem wybrać się z przyjaciółmi czy rodziną na przejażdżkę rowerową, popływać, pospacerować lub wzmocnić kondycję na siłowni. Wie o tym zwłaszcza Teresa Polakowska, która od dwóch lat prowadzi, prawdopodobnie jedyne w powiecie Centrum Rekreacji i Urody 4You dla kobiet.

– Jak zadbać o siebie, żeby być zdrowym i dobrze czuć się w swoim ciele?

– To trudne pytanie. Cały czas za czymś gonimy, dlatego nie mamy czasu na odpoczynek i relaks. Centrum 4You powstało z myślą o paniach, które na co dzień pracują zawodowo, wychowują dzieci, prowadzą dom. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym mogłyby zadbać o siebie w aktywny, ale i bierny sposób. Dać im namiastkę własnego, prywatnego świata. I, co najważniejsze, wykształcić nawyki pod kątem pielęgnacji, aktywności ruchowej, diet. Poza tym, w okolicy nie ma siłowni wyłącznie dla kobiet, która byłaby połączona z usługami kosmetycznymi, modelowania sylwetki, rehabilitacyjnymi oraz z pogranicza medycyny estetycznej.

– Z Państwa usług korzystają kobiety w różnym wieku.

– Są to zarówno nastolatki, jak i osoby po czterdziestce, a nawet seniorki. Każda z nich pracuje nad swoim ciałem z jakiegoś powodu. Jedne chcą je wzmocnić, inne wymodelować. Przychodzą też panie, które mają różne przypadłości lub które przeszły ciężkie choroby. Właśnie dla ich komfortu zrezygnowaliśmy z prowadzenia siłowni, w której mogliby ćwiczyć także mężczyźni. Ich obecność mogłaby być dla nich krępująca.

– Czym urządzenia do ćwiczeń różnią się od tych dostępnych w typowych siłowniach?

– To sprzęt powstały z myślą o płci pięknej, której zależy na tym, żeby pewne partie ciała były wymodelowane, ujędrnione i wolne od cellulitisu. Mamy bieżnię w podciśnieniu i rolki czyli urządzenia mające ułatwić pracę z trudniejszymi partiami ciała, które ciężko jest zmienić, gdy ćwiczymy wyłącznie na siłowni. Nie brak także standardowych aerobów, które powinny znajdować się w wyposażaniu każdej siłowni. W obsłudze sprzętu pomaga trener, który udziela klientkom wskazówek i podpowiada jak ćwiczyć.

– Skąd bierze się w nas potrzeba korzystania z zabiegów kosmetycznych, siłowni?

– Myślę, że wymusza to środowisko, w którym żyjemy, ale ogromne znaczenie ma też moda. Są pewne trendy, o których bardzo często mówią mass media. Telewizja, radio, Internet bombardują kobiety informacjami na temat zdrowego odżywiania, pięknego wyglądu, zdrowego stylu życia, bycia w ruchu. Powstają nawet aplikacje, które liczą kroki. Siłą rzeczy próbujemy się do tego dostosować.

– Do klubu przychodzą nastolatki. One też kierują się trendami?

– Często rozmawiają między sobą o tym, jak wyglądają ich rówieśnice lub ktoś sławny, jak same chciałyby wyglądać. Nie wydaje mi się jednak, żeby było to groźne. Jeśli ćwiczą z głową, znajdują się pod opieką specjalisty i wyznaczają sobie jasny, realny cel to wizyty na siłowni powinny im tylko służyć. Mam nadzieję, że minęła już moda na „wieszaki” i „Barbie”, bo jest to po prostu niezdrowe.

– Oferta Centrum 4You jest bardzo urozmaicona. Czy można stwierdzić, że któraś usługa cieszy się największym powodzeniem?

– Są panie, które korzystają z zabiegów kosmetycznych i nie chodzą na siłownię, ale jest też odwrotnie. Dużą popularnością cieszą się zajęcia odchudzające dla aktywnych i biernych, czyli tak zwane odchudzanie „dla leniuchów”. Wiele zależy też od sezonu, bo na przykład w lecie klientki wolą aktywność na dworze.

– Jak wybrać odpowiedni dla nas trening? Kto powinien korzystać z podpowiedzi profesjonalisty?

– Część osób, które wcześniej chodziły na siłownię potrafi sobie zaplanować ćwiczenia i nie potrzebuje trenera. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, proponujemy trening personalny pod okiem profesjonalnego trenera, jako formę przyzwyczajenia się do wysiłku.

– Jak przebiegają ćwiczenia z trenerem?

– Przede wszystkim jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu na temat rodzaju pracy, którą na co dzień wykonuje klientka, sposobu odżywiania, stanu zdrowia, możliwości fizycznych. Na podstawie rozmowy trener układa indywidualne ćwiczenia dla każdej osoby. Pokazuje również jak powinny wyglądać i sprawdza jak wykonuje je klientka, a w razie potrzeby koryguje błędy. Dzięki temu panie wiedzą jak prawidłowo ćwiczyć.

– A jak wyglądają zajęcia w przypadku formuły nastawionej na odchudzanie? Proponują Państwo przecież metodę dla aktywnych i „leniwych”.

– Najlepiej działają tak zwane terapie skojarzone czyli wysiłek połączony na przykład z dietą. Część pań może wykonywać określone ćwiczenia. Inne natomiast ze względu na stan zdrowia, albo po prostu chcąc szybko i bez wysiłku osiągnąć zamierzony efekt nie mogą tego robić, więc wybierają terapię „dla leniwych”. Zdarza się też, że chcemy odchudzić po prostu pewne partie ciała, wtedy polecamy saunę, mezoterapię czy ultradźwięki. To bardzo indywidualna sprawa. Trzeba też pamiętać, że żadne ćwiczenia czy zabiegi nie przyniosą natychmiastowych rezultatów. W przypadku ćwiczeń będą one widoczne po kilku tygodniach czy wręcz miesiącach. Nie inaczej jest z zabiegami, których efekty są dostrzegalne znacznie wcześniej. Na wszystko jednak musimy dać sobie czas.

– Z jakich zabiegów czy ćwiczeń lubi Pani korzystać?

– Staram się korzystać ze wszystkiego, ponieważ nie proponuję klientkom zabiegów kosmetycznych, których nie sprawdziłam. Podobnie jest w przypadku ćwiczeń ruchowych. Gdy tylko mam okazję ćwiczę.

Agata Flisiak

Last modified: 3 września 2020