Rozmawiali o pamięci i miłości (foto)

Autor: |

Uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli dziś udział w niecodziennej lekcji, poświęconej 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej poznali piękne opowiadanie „Pamięć Drobinek” autorstwa Zofii Staneckiej i rozmawiali, między innymi, o rodzinie, odwadze, stracie i poszukiwaniu nowego domu.

Zajęcia odbyły się w ramach Akcji „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w której świdnicka biblioteka wzięła udział po raz drugi. Hasłem tegorocznych obchodów była „miłość”.

– Żonkile symbolizują szacunek, pamięć, nadzieję i miłość. Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta i składał tam te wiosenne kwiaty, by upamiętnić wydarzenia z 19 kwietnia 1943 roku. Dzisiaj my o nich przypominamy. Oczywiście, ponieważ naszymi gośćmi są małe dzieci, spotkanie i rozmowa nie dotyczą konkretów historycznych, tylko koncentrują się wokół najważniejszych wartości i postaw – wyjaśniała Paulina Zakrzewska, prowadząca biblioteczne zajęcia.

Dzieci, które do filii przy ul. Ratajczaka 7 przyszły z nauczycielkami Alicją Stępień i Pauliną Cieślak-Sadło, najpierw opowiedziały ciekawe historyjki związane ze swoimi rodzinami. Później wysłuchały tekstu „Pamięć Drobinek” i rozmawiały o istotkach z Polany Wspomnień, opiekujących się lasem, a także o tym, jak ważna jest wzajemna troska, niesienie pomocy słabszym, pamięć i odwaga.  Trzecioklasiści uzupełniali też karty pracy, na przykład charakteryzując bohaterów utworu Zofii Staneckiej:  Maślaka, Babkę i Borówkę. Na zakończenie, według schematu przygotowanego przez muzeum, samodzielnie wykonali żonkile z papieru.

Jeśli ktoś chciałby poznać tajniki składania papierowych żonkili, może zajrzeć na stronę https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks.

Last modified: 20 kwietnia 2022

Zmień język »
Przejdź do treści