Rowerowa koalicja

Autor: |

https://www.facebook.com/events/332304793591298/

https://www.facebook.com/events/332304793591298/

W najbliższy piątek odbędzie się 29. Świdnicka Masa Krytyczna. W Świdniku rowerzyści działają od maja 2012 r., a ich koledzy w Lublinie od 10 lat. Ale po raz pierwszy w Polsce akcja łączy dwa miasta. Są one blisko położone, jednak nie ma łączącej je ścieżki rowerowej.

– Dlatego celem tej masy krytycznej jest zamanifestowanie przez rowerzystów poparcia dla budowy połączenia rowerowego Lublina i Świdnika  wyjaśnia Maciej Lubaś, organizator Świdnickiej Masy Krytycznej. – W naszym mieście około 8% mieszkańców jeździ na rowerach. We wrześniu 2013 r. robiliśmy badania, podczas których okazało się, że nawet w deszczowy, chłodny dzień, ulicami Świdnika poruszało się około 1000  osób. Jest to dość duża grupa społeczna, dla której ułatwieniem byłoby powstanie bezpiecznej drogi prowadzącej ze Świdnika do Lublina. Uważamy, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest budowa trasy przez ul. Dworcową. Miałaby styl „holenderski”. Po prawej i lewej stronie jezdni byłyby po dwa pasy dla rowerzystów, jak na ul. Krochmalnej.

Zbiórka w Świdniku zaplanowana jest o godz.18.00 na placu Konstytucji 3 maja. W Lublinie, także o godz.18.00 na Placu Litewskim. Ze Świdnika rowerzyści przejadą ul. Dworcową i dalej na ul. Rataja. Tam dołączą do grupy z Lublina. Na spotkaniu w Osiedlu Jagiellońskim (Felin), przedstawione zostaną postulaty związane z rowerowym połączeniem obu miast.

Następnie rowerzyści udadzą się w kierunku centrum Lublina. Po drodze obejrzą między innymi: wzorcowe rozwiązania, tj. pasy rowerowe na ul. Krochmalnej czy kontraruch rowerowy, na ul. Koziej, czyli możliwość jazdy pod prąd na ulicy jednokierunkowej. Nad całością czuwać będzie policja, kierująca ruchem. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnika do wzięcia udziału w tej akcji.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/332304793591298/

mj

Last modified: 29 czerwca 2020