Rodzinna sobota (foto)

Autor: |

Wczoraj świdniczanie wzięli udział w pikniku, zorganizowanym z okazji obchodów 43. rocznicy Świdnickiego Lipca.

Zgromadzonych gości przywitał burmistrz Waldemar Jakson: – Bardzo się cieszę, że przyszedł taki czas, kiedy poważne tematy łączymy z rozrywką. Jak państwo wiedzą, obchodzimy 43. rocznicę Świdnickiego Lipca. Tym wydarzeniem nasze miasto weszło do historii Polski, świdnicki strajk był bowiem pierwszym takim wydarzeniem na Lubelszczyźnie. Wspominam przy tej okazji słowa śp. Anny Walentynowicz, która powiedziała, że bez Świdnickiego Lipca nie byłoby Sierpnia 1980 – Gdańsk nie przełamałby strachu. Strajk wymagał ogromnej odwagi, obecna była cenzura, więzienia, zwolnienia z pracy czy nawet katowania robotników. To był strajk prawdziwych bohaterów. Dziękuję wszystkim, że włączyli się w obchody, wspólnie spędzając to popołudnie.

– Szanowni państwo, jako gdańszczanin z urodzenia, mogę potwierdzić te słowa. Tak, wszystko zaczęło się tu, w Świdniku. Mieszkańcy miasta byli kowalami swojego losu i losu całej Polski. Lubelski Lipiec był początkiem przemian, a bitwa, która odbyła się w 1980 roku, wymagała prawdziwego bohaterstwa, oddania i poświęcenia – powiedział Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych.

Głos zabrał również starosta Łukasz Reszka. Kierownik placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Piaskach, Zbigniew Twaróg, odczytał list okolicznościowy przekazany przez dyrektor oddziału w Lublinie, Magdalenę Filipek-Sobczak.

Bitwa regionów

Imprezą towarzyszącą piknikowi był pierwszy etap VIII edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów”. Jego organizatorem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ogólnopolska rywalizacja polega na przygotowaniu regionalnej potrawy w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Dzięki temu można poznać kulinarne atuty regionów, próbując tradycyjnych potraw.

W tym roku w pierwszym etapie wzięły udział: Koło Gospodyń Wiejskich „Medaliony” (Wierzchowiska), KGW „Kromeczki” (Pełczyn), KGW „Sąsiedzki Krępiec” (Krępiec), KGW w Janówku, KGW w Żurawnikach, KGW „Marysieńki” (Majdan Kawęczyński), KGW w Jackowie, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Bystrzejowice” (Bystrzejowice Drugie), KGW „Atomówki” (Siostrzytów), KGW w Mełgwi, KGW „Janowiczanki” (Janowice), KGW Józefów, Koło Gospodyń i Gospodarzy „Giełczew” (Giełczew) oraz KGW „Aktywne Brzezice” (Brzezice).

Zmagania kół oceniła komisja konkursowa w składzie: Marta Wolińska (ekspert kulinarny), Joanna Mazurek (z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz Marta Białecka (z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

– Miałam zaszczyt uczestniczyć w ocenie potraw. Chcę powiedzieć, że wszystko było pyszne, każdy szczegół został dopracowany, a posiłki – pięknie podane. Koła Gospodyń Wiejskich świetnie się zaprezentowały, było nam bardzo trudno podjąć ostateczną decyzję. Poziom był bardzo wysoki, życzę powodzenia na kolejnym etapie – powiedziała Marta Wolińska, przewodnicząca komisji.

Pierwsze miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Janowiczanki”, które przygotowało potrawę „zawijas lubelski”. Drugie miejsce powędrowało do KGW w Żurawnikach za „cebulnika”, a na trzecim miejscu podium stanęło KGW w Jackowie, które pochwaliło się „kaczką z niespodzianką”.

Miłe popołudnie

Podczas pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przez cały dzień trwało kosztowanie potraw przygotowanych przez gospodynie i gospodarzy. Uczniowie ZS nr 1 zaprosili na degustację świdnickiego lipcaka z prażoną cebulką. Można było zgłębić tajniki powstawania papierowych modeli śmigłowców i motocykla WSK wraz ze Strefą Historii. Uczestnicy spotkania skorzystali również ze stoiska malarstwa przygotowanego przez MOK w Świdniku. Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchanych skakańcach. Była też okazja, by wziąć udział w losowaniu nagród przygotowanym przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową „Świdnik”.

Najmłodsi chętnie uczestniczyli w programie animacyjno-koncertowym pt. „W magicznym świecie bajek”, który zakończył się wspólną zabawą z bańkami mydlanymi. Nieco starsi z pewnością dobrze bawili się na koncercie zespołu Słowianki „Słowiańska krew”. Dzień zakończył się potańcówką, którą poprowadziła chełmska kapela Bimber Boys.

Dziś Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik S.A. zaprosił świdniczan do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa.

Organizatorzy i partnerzy obchodów: Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność WSK PZL-Świdnik S.A., Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Centrum Usług Społecznych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ZS nr 1 im. C. K. Norwida oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat objęli: wiceminister finansów Artur Soboń, burmistrz Waldemar Jakson, starosta Łukasz Reszka. Sponsorzy wydarzenia: P. K. Pegimek, PEC w Świdniku, Remondis Świdnik, Kasa Kredytowa SKOK Świdnik, hotel Avion oraz Powiat Świdnicki w Świdniku.

« z 6 »

Last modified: 7 września 2023

Zmień język »
Skip to content