Remontowa gorączka

Autor: |

Wakacje w pełni, ale w szkolnych murach nikt nie śpi. Zespół Szkół nr 2 przeżywa właśnie remontową gorączkę. Prace renowacyjne obejmują zarówno pomieszczenia lekcyjne, szatnie, jak i obiekty sportowe.

Renowacja rozpoczęła się w połowie lipca, zaraz po wyjeździe dzieci z Białorusi, które skorzystały z gościnności placówki. Ekipy remontowe zaczęły prace od malowania sanitariatów, szatni, klatek schodowych, sal lekcyjnych oraz wymiany rur ciepłowniczych w szatni. Koszt remontu wyniesie około 50 tys. zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu szkoły.

Najważniejszym elementem prac jest remont basenu. Obiekt ten wymaga przede wszystkim odnowienia podestów wypłycających tory, uzupełnienia płytek w niecce, zamontowania nowych uchwytów przy słupkach, malowania szatni, korytarzy i pokoju ratowników. Zabiegi te muszą przygotować obiekt na najbliższe 12 miesięcy.

– Jest to jedyna pływalnia w Świdniku, stąd stale jest oblegana przez mieszkańców – mówi Dorota Lorenc, dyrektor Zespołu Szkół nr 2. – Oczywiście pierwszeństwo mają uczniowie. Tu odbywa się bowiem nauka pływania dla wszystkich świdnickich szkół oraz treningi Klubu Pływackiego Avia. W grafiku mamy już zgłoszenia na przyszły sezon od Uniwersytetu Trzeciego Wieku, szkółek pływackich, beneficjentów projektów unijnych i projektu ministerstwa sportu „Świdnickie delfi nki”. Zbieramy wszystkie prośby i będziemy starali się rozdzielić godziny korzystania z basenu sprawiedliwie. Nie można też zapominać o indywidualnych użytkownikach, którzy pływają w godzinach popołudniowo- wieczornych. Ceny biletów są przystępne i nie zamierzamy ich podnosić w najbliższym czasie. Normalny bilet kosztuje 8 zł (ulgowy 5 zł), karnet na 4 wejścia – 30 zł (ulgowy – 15 zł), na 8 wejść – 60 zł (ulgowy – 30 zł). Przykro nam, że basen musieliśmy zamknąć w sezonie letnim, ale to najdogodniejszy moment na wykonanie remontów. Staramy się ten czas zminimalizować, ale i tak potrwa to 5-6 tygodni. Jeśli się uda, postaramy się otworzyć pływalnię pod koniec sierpnia. Będzie to jednak zależało od decyzji sanepidu.

Zespół Szkół nr 2 przygotowuje się do innego poważnego remontu, związanego z podziałem budynku na strefy przeciwpożarowe. Rozpocznie się on w drugiej połowie sierpnia. – W związku z tym, że zmieniły się przepisy przeciwpożarowe, a szkoła wybudowana została w latach 80., musimy dostosować budynek do nowych zaleceń – dodaje D. Lorenc. – Zgodnie z ekspertyzą wydaną przez straż pożarną, w budynku wydzielimy dwie strefy i zabezpieczymy je specjalnymi klapami oddymiającymi, drzwiami przeciwogniowymi itp. Koszt tego przedsięwzięcia zamknie się w kwocie 110 tys. zł. Pieniądze te pochodzą ze środków inwestycyjnych Urzędu Miasta.

Nie należy zapominać o imponującym zapleczu sportowym placówki. W znacznym stopniu obiekty te zaspokajają potrzeby szkolne i mieszkańców pobliskich osiedli. Orlik pęka w szwach, boisko do koszykówki również codziennie przyjmuje chętnych. Miłośników tenisa, których jak się okazuje, mamy w Świdniku ogromną rzeszę, cieszy nowy kort. Koszt gry – 15 zł za godzinę, nikogo nie zraża. Oblegany jest także skatepark oraz plac zabaw, na który ściągają całe rodziny. Mimo że powstał w ramach projektu „Radosna szkoła”, czyli dla dzieci szkolnych, jest otwarty dla wszystkich chętnych przez całe wakacje. Kolejne obiekty wokół szkoły – bieżnia, boiska do siatkówki, miasteczko ruchu drogowego, nowe ciągi komunikacyjne i ogrodzenie powstaną najprawdopodobniej w przyszłym roku.

słs

Last modified: 29 czerwca 2020