Remont wystartował

Autor: |

Prace remontowe śmigłowca SM-1 potrwają kilka miesięcy. W tym czasie ratusz chce ogłosić konkurs na nowy cokół i wybudować postument, na którym maszyna zostanie ustawiona.

Wodze fantazji będą mogli popuścić nie tylko profesjonaliści, ale wszyscy obdarzeni talentem plastycznym i pełni pomysłów.

Wielka operacja logistyczna demontażu SM-1 odbyła się ponad tydzień temu. Maszyna została zabrana z ronda ze względu na swój stan techniczny.

– Śmigłowiec jest naszą wizytówką i powinien wyglądać odpowiednio. Stąd decyzja o jego demontażu i przewiezieniu do PZL-Świdnik. W tym zakładzie powstał kilkadziesiąt lat temu i w nim także przechodził kolejne remonty – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Dzięki dobrej współpracy z PZL, zakład odnowi śmigłowiec na swój koszt.

Trzeba też przypomnieć, że ten rok będzie wyjątkowy dla PZL-Świdnik, które świętują 70-lecie powstania.

– Również z tej okazji warto zadbać o latający symbol naszego miasta – dodaje M. Dmowski.

Przedstawiciele ratusza od początku zapowiadali, że wszelkie szczegóły remontu, malowania i wymiany elementów, zostaną ustalone ze specjalistami już po demontażu maszyny. W poniedziałek władze miasta spotkały się z przedstawicielami PZL.

– SM-1 zostanie wyremontowany, ale z zachowaniem dotychczasowego malowania. Są to oryginalne barwy tej maszyny i nie będziemy ich zmieniać – tłumaczy M. Dmowski. – Zostaną również wymienione wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne oraz szyby, które będą przeźroczyste.

Prace przy remoncie śmigłowca potrwają do połowy wakacji. W tym czasie ma zostać ponownie przygotowane miejsce, na którym stanie maszyna.

– Początkowo zastanawialiśmy się nad pozostawieniem obecnego cokołu, ale już wiemy, że zostanie wymieniony. Natomiast chcielibyśmy również, żeby na jego kształt mieli wpływ świdniczanie – zapowiada zastępca burmistrza.

Ratusz chce wybrać nowy projekt cokołu, korzystając z formuły konkursowej, ale bardzo szerokiej. Swoje pomysły będą mogli przedstawić nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy, którzy mają talent i głowę pełną pomysłów.

– Konkurs ogłosimy niebawem. Określimy w nim podstawowe parametry cokołu. Reszta zależy już tylko od pomysłowości uczestników. Zależy nam, żeby do tej inicjatywy włączyło się jak najwięcej osób, a wyłoniony projekt podobał się jak największemu gronu – tłumaczy M. Dmowski.

Spośród nadesłanych propozycji specjalna komisja, składająca się, między innymi z przedstawicieli władz miasta i PZL-Świdnik, wybierze 10 najlepszych prac, które zostaną poddane ocenie internautów. Na podstawie tej, która zwycięży, zostanie opracowany nowy cokół. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na nagrody.

Śmigłowiec SM-1 stanął przy rondzie im. Świdnickiego Lipca z okazji 25 – lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Jest pierwszą maszyną tego typu seryjnie produkowaną w PZL-Świdnik. W zakładzie powstało wiele wariantów śmigłowca. Wytwarzano je w naszym mieście latach w 1956–1965.

Last modified: 17 lutego 2021