Razem dla Afryki

Autor: |

fot. Paweł Patyk
Ruszyła budowa studni w Chinsapo w Malawi. Swoją cegiełkę do przedsięwzięcia dołożyli również świdniczanie, którzy wzięli udział w koncercie charytatywnym, zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Rodziny Wiłkomirskich we współpracy ze stowarzyszeniem Przyjaciele Misjonarzy Afryki.

O pomoc dla swoich parafian zwrócił się o. Paweł Patyk, który posługuje w Chinsapo w Malawi: –  Mieszka tu bardzo dużo ludzi i to powoduje, że od pewnego czasu mamy problem z wodą. Często w ciągu dnia jej po prostu brakuje. Nowa studnia jest nam bardzo potrzebna. Dodatkowo budujemy szkołę podstawową, by poprawić jakość edukacji, prowadzimy dom pomocy społecznej i cały czas szukamy możliwości, by polepszyć życie mieszkańców. Otrzymaliśmy już 10 tys. zł, ale brakuje jeszcze około 16 tys. zł. Liczymy na waszą pomoc.

Na apel natychmiast odpowiedziała świdnicka placówka, przygotowując misyjny koncert charytatywny. 23 października, na scenie Centrum Kultury wystąpili jej uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Publiczność mogła wspomóc inicjatywę, kupując na stoisku stowarzyszenia Przyjaciele Misjonarzy Afryki, między innymi, kawę misyjną z Etiopii, kubki, bawółkę afrykańską, długopisy i wiele innych cegiełek. Całkowity dochód przeznaczony został na budowę studni.

– Postanowiliśmy wytężyć siły i zrobić, co w naszej mocy, aby ludzie z parafii Świętego Denisa Ssebuggwawo w Chinsapo mieli swobodny i codzienny dostęp do wody – mówi Dominika Puacz, sekretarz zarządu Przyjaciół Misjonarzy Afryki, nauczycielka w PSM I st. w Świdniku, pomysłodawczyni akcji charytatywnej. – Dla nas było to przecież tak niewiele, dla nich – wszystko.

– Ogromnie się cieszę, że nasi uczniowie i nauczyciele chcą dzielić się nie tylko swym talentem, ale i sercem, aby pomagać najuboższym. Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę – podkreśla Beata Olszańska, dyrektor PSM.

W tej chwili trwają intensywne prace przy realizacji przedsięwzięcia, a do darczyńców zwrócił się o. Paweł – Serdecznie dziękuję Przyjaciołom Misjonarzy Afryki i wszystkim ludziom dobrego serca, którzy pomogli nam spełnić nasze marzenie, pomagając nam w budowie studni. Dzięki niej dzieci, które będą uczęszczać do nowej szkoły podstawowej, będą miały dostęp do wody razem z innymi mieszkańcami Chinsapo. Dodatkowo pompa, która zostanie zainstalowana, będzie działać na panele słoneczne, dzięki czemu będziemy też chronić naturalne afrykańskie środowisko. Wszystkim z serca dziękujemy. Niech Pan Bóg wam błogosławi.

Kolejnym ważnym projektem stowarzyszenia jest zbiórka na utrzymanie Domu Nadziei w Lusace w Zambii, gdzie jeden z Ojców Białych prowadzi dom dla dzieci ulicy.

Przyjaciół Misjonarzy Afryki można wspomóc, wpłacając darowiznę finansową na konto o numerze 77 2030 0045 1110 0000 0286 5360 lub przekazując 1% podatku – KRS: 0000316752.

Last modified: 3 grudnia 2021