Ramię w ramię z ekologią

Autor: |

fot. SP nr 7
Konkursy, warsztaty, wycieczki, wystawy, debata… To tylko niektóre z działań zaplanowanych w Szkole Podstawowej nr 7 w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Eko-Szkoła”.

– To autorski pomysł Joanny Gadomskiej, nauczycielki biologii z Żychlina, prowadzącej m.in. profil Biologia z Blondynką, która potrafiła zjednoczyć wokół siebie setki szkół z całej Polski. Postanowiliśmy, że do trzeciej edycji projektu włączymy się również my. Chcemy podzielić się pomysłami, jak dbać o środowisko i w jaki sposób kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia – mówi Anna Chyćko, nauczycielka biologii, koordynatorka działań w SP nr 7, którą wspierają: Anna Skoczeń, nauczycielka geografii, Agnieszka Widzińska, nauczycielka chemii i Monika Śniegocka, nauczycielka fizyki.

Do realizacji przedsięwzięcia zgłosili się również inni nauczyciele wymienionych przedmiotów oraz języków obcych i matematyki. Do zabawy zaproszone zostały także klasy młodsze. W ramach projektu, w szkole zaplanowano wiele działań proekologicznych – konkursowych, plastycznych, dziennikarskich, praktycznych, wycieczkowych, laboratoryjnych, czytelniczych. Zgodnie z tradycją „Siódemki” uczniowie wezmą udział w debacie klas siódmych, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Co z tym klimatem?”.

Świdniczanie mają już za sobą pierwsze działania. Młodzież klas siódmych i ósmych uczestniczyła w badaniach terenowych w Nowym Gaju, zorganizowanych przez Annę i Grzegorza Bukowskich, właścicieli Młyna Hipolit, we współpracy z geografami SP nr 7 – Dorotą Krasoń i Anną Skoczeń. 

W Muzeum Minerałów, skamieniałości i meteorytów uczniowie zgłębiali tajemnicę litosfery. Badali także teren wokół Młyna, usytuowanego w zakolu rzeki Bystrej. Budynek został wpisany na listę członków Krainy Lessowych Wąwozów i stanowi część szlaku młynów wodnych rzeki Bystrej. W ramach zajęć młodzież „płukała złoto”, rozpoznawała i mierzyła drzewa oraz obliczała ich wiek. Młodzi świdniczanie poznali też genezę wąwozu, poszukiwali historycznego wyrobiska skalnego z rzadkim minerałem lublinitem i podziwiali jesienne oblicza otuliny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Wizytę poszerzono o seans w planetarium, spotkanie z alpakami oraz miniaturowymi osiołkami.

Last modified: 14 października 2021