Radni zdecydują o odpadach

Autor: |

Nowe stawki, propozycja zmiany sposobu naliczania opłat, zniżki dla rodzin wielodzietnych. Podczas poniedziałkowej sesji, radni zajmą się uchwałą dotyczącą odbioru odpadów. Jedno jest pewne, musi dojść do reorganizacji, bo w tym roku w systemie zabrakło 3 mln zł.

Koszty odbioru i zagospodarowania śmieci rosną niemalże z miesiąca na miesiąc. W ciągu ostatniego roku, składowiska kilkukrotnie podnosiły ceny za przyjęcie odpadów. W projekcie przyszłorocznego budżetu na odbiór śmieci zapisano 12,5 mln zł. W tym roku kwota była niższa i do spięcia się systemu zabraknie prawie 3 mln zł. Przedstawiciele ratusza już od kilku miesięcy sygnalizowali, że przygotowują się do wprowadzenia zmian w sposobie naliczania opłat.

– Zgodnie z prawem, samorządy nie mogą zarabiać na odbiorze i zagospodarowaniu śmieci, ale nie wolno im także dokładać do systemu. Jeśli wiemy, że w przyszłym roku będzie potrzeba 12,5 mln zł na jego funkcjonowanie, to taką kwotę musimy uzyskać z opłat od mieszkańców – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Dlatego już od kilku miesięcy w ratuszu trwały prace nad zmianami w systemie. W najbliższy poniedziałek będą nad nimi debatować radni.

– Zarekomendujemy nowy sposób naliczania opłat, tzw. hybrydowy. Mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą w nim od osoby, natomiast świdniczanie z budynków wielorodzinnych od ilości zużytej wody – mówi M. Dmowski. – Naszym zdaniem to rozwiązanie jest sprawiedliwe, bo zlikwiduje proceder zgłaszania w deklaracji mniejszej liczby osób, niż faktycznie zamieszkuje pod konkretnym adresem.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że w dotychczasowym systemie za tych, którzy nie znaleźli się w deklaracjach, musieli płacić pozostali mieszkańcy.

Proponowane stawki przy wyborze systemu hybrydowego zostały ustalone na 32,20 zł od osoby w domach jednorodzinnych, oraz 10,5 zł za zużycie 1 metra sześciennego wody w budynkach wielorodzinnych.

Władze miasta tłumaczą, że na poniedziałkową sesję przygotują też projekt drugiej uchwały. – Zaproponujemy w niej pozostawienie dotychczasowego sposobu naliczania opłat, czyli od osoby, ale przy zmienionych stawkach na 32 zł od jednego mieszkańca – tłumaczy zastępca burmistrza. – Decyzję pozostawimy radnym.

Przedstawiciele ratusza będą również proponować wprowadzenie zniżek w opłatach dla rodzin wielodzietnych, posiadających kartę Rodzina 3 plus. W ich przypadku, opłaty byłyby wnoszone tylko za 4 osoby, bez względu na to, ilu członków liczy ich gospodarstwo domowe. Ulgi miałyby obowiązywać zarówno po zmianie systemu na hybrydowy, jak i przy pozostawieniu dotychczasowego sposobu obliczania opłat.

Przedstawiciele ratusza zakładają, że jeśli radni podejmą uchwałę dotyczącą odbioru odpadów, nowe stawki i zmieniony sposób ich naliczania będą obowiązywać od początku przyszłego roku.

Last modified: 10 grudnia 2020

Accessibility Toolbar

Zmień język »