PZL-Świdnik na Targach Kielce

Autor: |

fot. Łukasz Pacholski / zbiam.pl
Wczoraj w Kielcach ruszył XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Tradycyjnie nie może zabraknąć Grupy Leonardo Helicopters, której częścią jest PZL-Świdnik. W tym roku odwiedzający Targi Kielce mają okazję zapoznać się ze zintegrowanym systemem szkolenia śmigłowcowego, jaki PZL-Świdnik proponuje Siłom Zbrojnym RP.

– Podczas MSPO 2024, PZL-Świdnik, będący częścią Grupy Leonardo, prezentuje wybrane elementy swojej kompleksowej i zintegrowanej oferty dla Sił Zbrojnych RP: symulator z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością (VxR), który wyróżnia się unikalnymi cechami, takimi jak wierne odwzorowanie śmigłowca, kompaktowe rozmiary i ekonomiczność (racjonalność i opłacalność), będąc jednocześnie częścią większego rozwiązania systemu szkolenia śmigłowcowego oraz AW109M Trekker – lekki śmigłowiec bojowy do zaawansowanego szkolenia – informuje Dariusz Szulc, rzecznik prasowy PZL-Świdnik z Grupy Leonardo Helicopters.

Czym wyróżnia się VxR?

Virtual Extended Reality (VxR), czyli symulator z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, który można w tym roku podziwiać w Kielcach, został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o oryginalne dane śmigłowca. Może obsługiwać zarówno śmigłowce jednosilnikowe, jak i lekkie śmigłowce dwusilnikowe, gwarantując dokładne odwzorowanie otoczenia podczas lotu, zwiększając efektywność i bezpieczeństwo szkolenia, a także umożliwiając szkolenie w ramach tej samej misji innym załogom dzięki połączeniu symulatorów, np. wyciągarki, konsoli misji czy uzbrojenia. VxR wykorzystuje rzeczywistą dynamikę lotu, osiągi, a także niektóre elementy kokpitu. Urządzenie można konfigurować ze śmigłowcami, np. AW09, AW119 czy AW109 prezentowany podczas tegorocznych targów. Symulator wdrażany jest już we Włoszech i USA do szkolenia pilotów w Akademiach Szkoleniowych Leonardo.

Możliwości AW109M Trekker

Z kolei śmigłowiec AW109M Trekker może wykonywać wiele zadań, od szkolnych po operacyjne, takie jak transport, SAR, patrolowanie czy misje bojowe. Jego konstrukcja jest wytrzymała, a przestronna kabina może pomieścić sześciu w pełni wyposażonych żołnierzy, konsolę misji z miejscem dla jej operatora. Maszyna ma doskonałe osiągi, dzięki czemu może latać w trudnych warunkach, w dzień i w nocy. Wsparcie ogniowe jest zapewniane poprzez zintegrowane uzbrojenie zewnętrzne, takie jak karabiny maszynowe oraz niekierowane pociski rakietowe.

Do tej pory do 80 krajów na całym świecie dostarczono ponad 1500 śmigłowców AW109 we wszystkich wersjach.

Warto zwrócić uwagę, że PZL-Świdnik produkuje kompletne struktury płatowca AW109 dla wszystkich programów Leonardo. Firma jest również gotowa do zapewnienia pełnego montażu końcowego tych śmigłowców także w Świdniku na rzecz polskiego wojska.

Last modified: 4 września 2024

Zmień język »
Skip to content