Przypomną o Spacerach

Autor: |

5 lutego zaplanowano obchody 36. rocznicy Świdnickich Spacerów. Niezwykła forma protestu mieszkańców naszego miasta przeciw kłamstwom komunistycznej propagandy, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy.

5 lutego 1982 roku świdniczanie po raz pierwszy wyszli z domów, w porze nadawania głównego Dziennika Telewizyjnego. O godzinie 19.30 spacerowali ówczesną ulicą Sławińskiego (dzisiejsza Niepodległości), dając wyraz swojego oburzenia wobec działań władz. Po kilku dniach akcja gromadziła już parotysięczne tłumy. Jedną ze spacerujących była Urszula Radek:

 – Na pomysł spacerów wpadł Jan Kaźmierczak. To było najlepsze, co mogliśmy zrobić. Akcja stanowiła także okazję do tego, by członkowie Podziemia mogli się spotkać i wymienić informacjami. Ulica Sławińskiego, po obu stronach, była zapełniona dorosłymi, młodzieżą, rodzicami z dziećmi w wózkach. To było coś niesamowitego. Gdy Podziemie zaapelowało, by mieszkańcy wystawiali w oknach zapalone świece i telewizory, zrobili to. Nasza pokojowa demonstracja napędziła stracha ówczesnej władzy. Nie wiedzieli, jak zareagować, a paradoksalnie przechodziliśmy pod oknami milicji. O naszych spacerach mówiła cała Polska i świat. Później zresztą spacerowały także inne miasta, między innymi Lublin. To nas umacniało, dawało siłę i poczucie solidarności.

Z okazji 36. rocznicy tych niezwykłych wydarzeń, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na oficjalne uroczystości, które rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, o godzinie 19.00, na placu przy fontannie. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Świdnickie Spacery, mieszkańcy przejdą ulicą Niepodległości do Centrum Kultury, gdzie wysłuchają koncertu pt. „Smak wolności”. Na scenie zaprezentują się: Piotr Selim, chóry Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercja oraz chór Gminy Kurów.

To nie koniec uroczystości rocznicowych. Kolejne zaplanowano na 14 lutego. Wówczas, o godzinie 11.00 odbędą się warsztaty dla młodzieży oraz koncert Bartasa, czyli Bartosza Szymoniaka, wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji. Dzień później Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz MOK zapraszają na wykład pt. „Polski wiek XIX – wiek powstań”, w ramach Akademii Niepodległości. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w bibliotece miejskiej.

Program:

5 lutego:

godz. 19.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Świdnickie Spacery (plac przy fontannie)

godz. 19.30 – koncert „Smak wolności” pod dyrekcją Marzeny Goc, w wykonaniu: Piotra Selima, chórów Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercji oraz chóru Gminy Kurów (sala kameralna, Centrum Kultury)

14 lutego:

godz. 11.00 – koncert Bartasa, połączony z warsztatami dla młodzieży (sala widowiskowa, Centrum Kultury)

15 lutego:

godz. 17.00 – Akademia Niepodległości: wykład II pt. „Polski wiek XIX wiek powstań”, prowadzący dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński (biblioteka miejska, ul. Niepodległości 13)

Last modified: 20 maja 2020

Zmień język »