Przypomną o Spacerach

Autor: |

fot. archiwum

Dziś mija 39. rocznica pierwszego spaceru zorganizowanego przez mieszkańców Świdnika w proteście przeciwko kłamstwom propagandy stanu wojennego Od godziny 19.30, czasie emisji znienawidzonego Dziennika Telewizyjnego, świdniczanie wystawiali na parapety swoich okien telewizory i świece, i wychodzili na ulicę demonstrując sprzeciw wobec manipulacji komunistycznej władzy.

Dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej, w piątek, w przestrzeni miejskiej zostanie upamiętniony pokojowy protest świdniczan z 1982 roku. Zachęcamy do indywidualnego odwiedzenia miejsca pamięci na placu przy fontannie w godzinach 19.00-20.00 i przejścia ul. Niepodległości w kierunku Centrum Kultury. Na trasie spaceru rozstawione zostaną koksowniki przygotowane przez P.K. Pegimek, nawiązujące do podobnych urządzeń w stanie wojennym. Można również zobaczyć instalacje w postaci telewizorów z winietą Dziennika Telewizyjnego znaną z czasów stanu wojennego. Pod pomnikiem upamiętniającym protest świdniczan przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz środowisk lokalnych złożą, w reżimie sanitarnym, wiązanki kwiatów.

Warto także odwiedzić Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Anny Kamieńskiej, gdzie zostanie zaprezentowana  wystawa zdjęć z poprzednich edycji obchodów „Świdniczanie niezłomni: Świdnickie spacery”. Wystawa będzie czynna 5 lutego, w godz. 9.00-20.00 oraz od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

Część obchodów zostanie przeniesiona do Internetu. Od 5 do 14 lutego, na portalu społecznościowym Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury będą prezentowane materiały fotograficzne z obchodów, filmy oraz inne wydarzenia artystyczne, których tematem były Świdnickie Spacery.

By ułatwić dotarcie do wiedzy o  wydarzeniach z lutego 1982 roku, udostępniono link do zakładki poświęconej Świdnickim Spacerom (www.swidnickilipiec.pl/swidnickie-spacery).

Inne propozycje to:

– Film autorstwa Pawła Łuciuka:

– Film „Fenomen Spacerów”:

– „Pożegnanie z Marią” – utwór autorstwa Jana Kondraka:

Organizatorami wydarzeń związanych z 39. rocznicą Świdnickich Spacerów są Urząd Miasta Świdnik, Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej, Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek Sp. z o.o.

Last modified: 5 lutego 2021