W sobotę ruszyła 20. edycja ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. W jej ramach każdy może wyciągnąć pomocną dłoń do osób będących w potrzebie. W tym roku wsparcie kierowane jest do 6153 rodzin, w tym również do mieszkańców Świdnika i powiatu.
Na portalu www.szlachetnapaczka.pl dostępna jest już internetowa Baza Rodzin. To miejsce skupiające historie tysięcy osób, których życie nie oszczędzało. Ich losy poznali i spisali wolontariusze, a teraz każdy z nas może zrobić coś, co poprawi ich życie i zainspiruje do dalszego działania. Wystarczy wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę z rzeczami, o które poprosiła. Prezent można przygotować samemu albo w większym gronie, na przykład z przyjaciółmi czy znajomymi z pracy.
W Bazie Rodzin znalazło się 16 potrzebujących ze Świdnika i powiatu. 9 rodzin ma już darczyńców. Kolejne siedem nadal czeka na tych, którzy zdecydują się podarować im odrobinę szczęścia. Są wśród nich rodzice samotnie wychowujący dzieci, ale także rodziny zmagające się z ubóstwem i ciężkimi chorobami.
– Pan Jarosław i pani Agnieszka byli kiedyś szczęśliwą rodziną. Sytuacja uległa zmianie wraz z diagnozą, którą postawiono panu Jarosławowi (zakrzepica i miażdżyca). W konsekwencji mężczyzna ma amputowane obie nogi. Rodzina mieszka małym domku i ma dostęp jedynie do zimnej wody. Dodatkowo rodzina ma kłopot z dostępem do energii elektrycznej, gdyż główny licznik znajduje się w sąsiadującym budynku, którego właściciel w przeszłości odłączał im prąd. Pani Agnieszka, samodzielnie opiekuje się mężem, nie ma nikogo, kto mógłby ją zastąpić. Uniemożliwia jej to podjęcie pracy. Rodzina utrzymująca się jedynie z przyznanych zasiłków (łącznie 1335 zł). Duże wydatki na opłaty i leki powodują, że na życie pozostaje im zaledwie 342 zł na osobę miesięcznie – opowiadają o historii jednej z rodzin wolontariusze.
Członkowie Szlachetnej Paczki w Świdniku nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Baza Rodzin z naszego miasta i powiatu wkrótce zostanie zaktualizowana o kolejne osoby.
– Systematycznie odwiedzamy kolejne rodziny i publikujemy informacje o nich w internetowej bazie. Nie poddajemy się i walczymy o każdą z nich. Pomagają nam w tym darczyńcy. Są wśród nich osoby, które wspierały nas w ubiegłym roku. Jednym z większych jest społeczność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Możemy się też pochwalić, że Świdnik ma największą liczbę darczyńców w całym województwie – mówi Tomasz Kuśmierczyk, wolontariusz świdnickiej Szlachetnej Paczki.
Potrzebują jedzenia i ciepłych ubrań
Wśród najpilniejszych potrzeb rodziny często wymieniają opał, pościel, żywność, środki czystości czy ubrania. Nie brakuje też próśb o przekazanie laptopów czy tabletów, które w czasie pandemii są szczególnie potrzebne dzieciom uczącym się w domach. Na ich otrzymanie mają nadzieję bliscy pani Natalii, która wspólnie z mężem wychowuje trzech synów.
– Rodzinie brak środków na zakup wszystkich niezbędnych materiałów do nauki. Nie posiada też komputera, co w sytuacji edukacji zdalnej uniemożliwia dzieciom korzystanie z lekcji – tłumaczą wolontariusze.
Potrzebujący marzą też torebkach, klockach Lego, zestawach kosmetyków i naczyń, a także maszynce do włosów czy rowerze.
Weekend Cudów
Gdy prezenty będą gotowe, darczyńcy przekażą je do magazynu zlokalizowanego w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Niepodległości 13. Paczki będzie można dostarczyć 11 grudnia, w godz. 10.00-18.00, 12 grudnia, od 9.00 do 18.00 oraz 13 grudnia, między 9.00 a 12.00. W tzw. Weekend Cudów, czyli 12 i 13 grudnia wolontariusze odwiedzą rodziny i wręczą im podarunki.
Last modified: 17 listopada 2020