Przesiądź się z samochodu na rower

Autor: |

Zajęcia edukacyjne, pokaz rowerów cargo, znakowanie oraz przegląd techniczny jednośladów. Audyt infrastruktury rowerowej, piknik rodzinny i akcja „Dzień bez samochodu”. W czwartek ruszy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września.

– To kolejny rok, kiedy w naszym mieście realizowana jest ta kampania. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców, by wybierali inny, ekologiczny środek transportu niż własny samochód. Możemy przesiąść się na rower, hulajnogę elektryczną, która jest bardzo popularna w Świdnik czy do komunikacji miejskiej. W ten sposób dbamy o środowisko, produkując mniej spalin – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W ramach europejskiej akcji w na­szym mieście wiele będzie się dzia­ło. Wydarzenia współorganizują Urząd Miasta, Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów i Klub Rowerowy „Alfa”, który planuje Rajd „O błękitną koszulkę serca” (więcej o imprezie piszemy na stronie 11). Cykl działań zainauguruje czwartkowy przegląd ścieżek i dróg dla jednośladów, w którym wezmą udział przedstawiciele władz miasta, Stowarzyszenia ŚMDR oraz radni miejscy.

– W Świdniku, po wielu latach rozbudowy infrastruktury rowerowej, mamy już całkiem niezłą sieć, która daje możliwość bezpiecznego poruszania się. Są oczywiście kwestie, które można przemyśleć, jeśli chodzi o przyszłe inwestycje. Co wprowadzić i jak uwzględnić potrzeby osób niezmotoryzowanych – dodaje Maciej Lubaś, prezes Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów.

Czwartek i piątek to również czas na edukację. Stowarzyszenie zaplanowało zajęcia terenowe pod hasłem „Praktyczna nauka bezpiecznej jazdy dla mieszkańców”. W spotkaniach mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz niepełnoletnie posiadające kartę rowerową. W ramach zajęć uczestnicy przejadą po wcześniej ustalonej trasie, obejmującej wszystkie rodzaje infrastruktury rowerowej oraz drogi publiczne bez infrastruktury dla użytkowników jednośladów. Poznają przepisy prawa regulujące ruch rowerowy, dowiedzą się, co jest absolutnym niezbędnikiem każdego rowerzysty czy jak zachowywać się w punktach niebezpiecznych. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zainteresowani powinni wysłać zgłoszenie na adres e-mail: swidnickamasakrytyczna@gmail.com.

Rodzinnie na rowery

Sobota z kolei to dzień familijny. W parku Zielony LOF, sąsiadującym z obiektami Parku Avia, odbędzie się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich, a w jego ramach – piknik rodzinny. Na świdniczan czeka wiele atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano balony, malowanie twarzy, bańki mydlane oraz animacje. Będzie można skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i parku linowego. Nie zabraknie też działań związanych z promocją rowerów jako środka transportu.

– Pokażemy dwa rowery cargo, jeden z napędem elektrycznym, a drugi bez. Wyjaśnimy, jak bezpiecznie jeździć nimi do szkoły, przedszkola czy na wycieczki. Dzieci będą też mogły skorzystać z przejażdżki takim pojazdem. Dodam, że “Rowerowe przedszkole” to nasz projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. W jego ramach pokażemy, m.in. jak wozić dzieci w foteliku, przyczepce oraz rowerze cargo – opowiada M. Lubaś.

W ramach pikniku policjanci oznakują jednoślady, a dla pierwszych 50 osób, które przyjadą rowerem, przygotowano upominki w postaci oświetlenia do jednośladów.

Co więcej – Warsztat Rowerowy przy ul. Okulickiego 7a przeprowadzi darmowe, drobne naprawy.

W wyjątkowych zajęciach wezmą też udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. W poniedziałkowy poranek, przed budynkiem „Siódemki” zaparkuje… trolejbus.

– Po raz kolejny realizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci we współpracy z MPK Lublin i ZTM Lublin. Chcemy nauczyć je korzystania z transportu zbiorowego, przybliżyć im jego działanie, ale też przełamać pewne stereotypy. Warto też wspomnieć, że od paru lat przejazd autobusami MPK jest bezpłatny dla uczniów. To pewnego rodzaju ukłon obu miast na rzecz szerzenia idei zrównoważonego transportu – tłumaczy przedstawiciel stowarzyszenia.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zakończy się Dniem bez samochodu. 22 września kierowcy skorzystają z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Wystarczy, że okażą dowód rejestracyjny samochodu, który uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę.

Program

16 września, godz. 15.30-17.00, plac Konstytucji 3 maja

– audyt z Radnymi Miasta Świdnik

16-17 września, godz. 18.00-20.00, plac Konstytucji 3 maja

– praktyczna nauka bezpiecznej jazdy na rowerze dla mieszkańców

18 września, godz. 12.00-17.00, Zielony LOF przy Parku Avia

– piknik rodzinny – Dzień Otwarty Funduszy Europejskich: modelowanie balonów, malowanie twarzy, bańki mydlane, animacje dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, park linowy

– dla pierwszych 50 osób, które przyjdą na piknik – oświetlenie dla rowerów

– znakowanie rowerów przez KPP Świdnik (w godz. 13.00-15.00)

18 września, Warsztat Rowerowy przy ul. Okulickiego 7a, godz. 9.00-14.00

– bezpłatne, drobne naprawy rowerowe

20 września, godz. 9.00-13.00, Szkoła Podstawowa nr 7

– zajęcia z edukacji o transporcie zbiorowym w trolejbusie

22 września

– Dzień bez samochodu

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Aktualizacja:

Ze względu na zapowiadane opady oraz burze, warsztaty z praktycznej nauki bezpiecznej jazdy na rowerze zostały przełożone na: 23 września, godz. 17.00 (plac Konstytucji 3 maja) oraz 25 września, godz. 10.00 (plac Konstytucji 3 maja).

Last modified: 22 września 2021