Przedszkole do rozbudowy

Autor: |

Nowy segment z dwoma salami, oddzielne wejście, wymieniony system ogrzewania. Jeśli uda się uzyskać rządowe wsparcie, przedszkole działające w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, czeka rozbudowa.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych został utworzony w tym roku. W jego puli znalazło się 6 mld zł na wsparcie dla gmin i powiatów. Samorządy mogą starać się o dofinansowanie z tego źródła, między innymi, na budowę przedszkoli, żłobków czy dróg. Pierwszy nabór trwał do końca września. Ze wsparcia chce skorzystać również świdnicki ratusz.

W minionym tygodniu do programu została zgłoszona rozbudowa budynku oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

– Uzasadnienie jest oczywiste. Chcemy dbać o coraz lepsze warunki dla dzieci uczęszczających do naszych placówek – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Fundusz Inwestycji Lokalnych to nowa inicjatywa, natomiast my chcemy wykorzystać wszelkie możliwości na zdobycie środków zewnętrznych na miejskie przedsięwzięcia.

Projekt rozbudowy jest już gotowy. Przewiduje powstanie dodatkowego segmentu z dwoma salami, przeznaczonego dla dzieci, połączonego z resztą budynku.

– Nowe skrzydło ma mieć taką samą powierzchnię, jak istniejące, w którym mieści się obecnie przedszkole. Rozbudowa jest planowana w kierunku al. Wojska Polskiego – tłumaczy Mirosław Król, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. – Taka inwestycja pozwoliłaby na przeniesienie wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym na parter. W tej chwili najstarsze grupy uczą się na piętrze wykorzystując sale szkoły podstawowej.

Dobudowa segmentu poprawiłaby warunki nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale także uczniów podstawówki, którzy w obecnym roku szkolnym mają zajęcia nawet do godziny 17.30. Dodatkowo inwestycja może przełożyć się również na oszczędności dla placówki.

– Przy okazji byłaby sposobność, żeby przedszkole wyposażyć w oddzielne ogrzewanie – mówi M. Król. – W czasie choćby ferii, kiedy w szkole jest przerwa i nie ma w niej uczniów, a przedszkole funkcjonuje, musimy ogrzewać cały budynek. Po przebudowie takiego problemu już by nie było.

Koszt inwestycji został wyceniony na ok. 2 mln zł i o taką dotację z rządowych źródeł stara się ratusz. Jeśli uda się ją zdobyć, inwestycja szybko ruszy.

– Mamy projekt, zakres prac nie jest aż tak znaczący, więc zakładamy że w ciągu przyszłego roku, byłaby możliwość jej zrealizowania – dodaje E. Jankowska.

Last modified: 4 października 2020