Przedstawił Polski Ład

Autor: |

Premier Mateusz Morawiecki przybył dzisiaj do Świdnika, żeby poinformować o uruchomieniu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dzięki niemu samorządy mogą liczyć na 95 procent bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje, między innymi na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zero emisyjne oraz w gospodarowanie odpadami. Będą to pierwsze 3 spośród 35 priorytetów programu.

– Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 procent. Pieniądze z nowego programu pomogą im zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę. Szczególnie zależy nam na tych jednostkach samorządu terytorialnego, które dysponują najmniejszymi przychodami. Nasz nowa polityka gospodarcza odpowiada na główne wyzwania, które nie wystarczającym stopniu realizowane w III Rzeczpospolitej. Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i dużych projektów, które służyć będą wszystkim. W ramach Polskiego Ładu, jak po każdym kryzysie, chcemy skorzystać z niego, bo na kryzysach mogą zyskać tylko ci, którzy potrafią myśleć perspektywiczni. Chcemy nadrobić zaległości infrastrukturalne sięgające czasami nawet XIX wieku i stworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy. Zainwestujemy w to dziesiątki miliardów złotych, może nawet więcej niż 100 miliardów, gdy dzisiaj mówimy o 50 miliardach przeznaczanych na inwestycje przez wszystkie samorządy w Polsce. Naszym celem jest, by Produkt Krajowy Brutto Polski już w ciągu dekady osiągnął średnią Unii Europejskiej – przekonywał Prezes Rady Ministrów.

Finansową obsługą programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego prezes, Beata Daszyńska-Muzyczka podkreślała, że w programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także nowej drogi.

Na programie mają też skorzystać przedsiębiorcy. Realizacja wielu projektów przypadnie lokalnym firmom. Program pomoże im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

– Jako burmistrz i samorządowiec patrzę na Polski Ład z ogromną nadzieją. Liczę, że wpłynie on w sposób zasadniczy na rozwój miasta. Jak już wspominał Pan Premier, Polski Ład jest skoordynowanym systemem. Jego komponenty tworzą całość i synergię. Ogólną koncepcję Polskiego Ładu musimy teraz sprowadzić na najniższy szczebel samorządowy. Powołaliśmy w mieście specjalny zespół, który permanentnie będzie analizował wszystkie możliwości wynikające z rządowych programów. Mamy do czynienia z ogromną liczbą różnych propozycji, jak na przykład globalna informatyzacja samorządów. W zasadzie każda dziedzina, jaką zajmuje się samorząd, od kultury po inwestycje, znajdzie w Polskim Ładzie konkretne rozwiązania – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

W konferencji wzięli udział, między innymi, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki, Artur Soboń – wiceminister aktywów państwowych, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz przedstawiciele samorządów Świdnika i powiatu świdnickiego.

Last modified: 21 czerwca 2021