Przedsiębiorcom na pomoc

Autor: |

Władze miasta zapowiadają ulgi dla przedsiębiorców. – Zrobimy tyle, na ile pozwala nam prawo – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Żeby skorzystać z miejskiej pomocy, przedstawiciele firm muszą złożyć wnioski do ratusza.

Od ponad tygodnia nie działają galerie handlowe, wiele punktów usługowych, kina, restauracje i targowiska. Problemy ma branża turystyczna, hotelarska, rozrywkowa oraz przewozowa. Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość. Rząd planuje wprowadzenie tzw. tarczy antykryzysowej. Wśród proponowanych rozwiązań są, między innymi: odroczenie płatności składek do ZUS, dopłaty do kredytów, umów leasingowych, refundacja części wynagrodzenia pracowników, pożyczki czy wydłużenie zasiłków opiekuńczych dla rodziców dzieci do 8 lat.

Przedsiębiorcy o wsparcie zwracają się również do władz lokalnych. Pismo z prośbą o pomoc wystosowali również do władz Świdnika. Przedstawiciele ratusza już w minionym tygodniu zapowiadali, że postarają się ich wesprzeć.

– Zagrożona jest nie tylko płynność finansowa firm, ale wręcz ich istnienie. Czekając na ostateczne uchwalenie przez sejm rządowego programu działań antykryzysowych, chcemy go uzupełnić naszym, lokalnym pakietem kryzysowym – zapowiada burmistrz Waldemar Jakson.

Wsparcie miasta ma polegać na przyznaniu przedsiębiorcom ulg w czynszach za wynajem miejskich lokali, w lokalnych podatkach oraz opłatach za użytkowanie wieczyste.

– Pomoc będzie przyznawana indywidualnie, po złożeniu do Urzędu Miasta odpowiedniego wniosku – dodaje W. Jakson.

Kupcy w oczekiwaniu

O pomoc do władz miasta zaapelowali również kupcy, korzystający na co dzień ze świdnickiego targowiska. Ponad tydzień temu, władze miasta zamknęły bazar. W minionym tygodniu kupcy przesłali do ratusza prośbę o uchylenie decyzji. Obawiają się, że stracą towar, w który zaopatrzyli się jeszcze przed zamknięciem targowiska. Dodają również, że sklepy spożywcze, w tym wielkopowierzchniowe, funkcjonują bez przeszkód.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą jednak, że na razie decyzji nie cofną.

– Konsultowaliśmy się w tej sprawie ze służbami sanitarnymi. Po ich rekomendacji postanowiliśmy utrzymać zamknięcie targowiska przynajmniej do końca tego tygodnia – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Natomiast poprosiliśmy kupców o przedstawienie nam ich stanów magazynowych. Dotyczy to przede wszystkim artykułów spożywczych. Po otrzymaniu listy, będziemy się zastanawiać, jak możemy w tej sytuacji pomóc.

Do sprawy wrócimy.

Last modified: 3 września 2020