Rok temu założono pierwszą miejską pasiekę. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie, jak spisały się pszczoły krainki.
Trzy ule, które stanęły na terenie parku przy ulicy Zygmunta Majewskiego 1 (za stacją Orlen), powstały z materiałów pochodzących z recyklingu, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Ich mieszkankami, pszczołami krainkami, opiekuje się Krzysztof Kukawski, zawodowy pszczelarz ze Świdnika.
15 czerwca, o godz.10.00, pan Krzysztof odbierze pierwszy miejski miód. W miodobraniu mogą też wziąć udział świdniczanie.
– Pierwsze miejskie miodobranie to nie tylko okazja, by posmakować miód prosto z plastra, ale także, by przypominać o roli i znaczeniu zapylaczy. Cieszę się, że miodobraniu będą towarzyszyć warsztaty ekologiczne poświęcone pszczołom i recyklingowi – mówi burmistrz Waldemar Jakson.
Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Chętni spróbują swoich sił w odsklepianiu miodu, a także przekonają się ile ważą ramki z miodem.
– W ramach miodobrania zaprezentujemy również wyjątkowy ul pokazowy z recyklingu. Będzie można zobaczyć pszczoły przez szklaną szybę, ale również posłuchać ich „rozmów”. Tak niezwykłe rzeczy, jak np. ule z recyklingu czy dzieła sztuki powstają dzięki zaangażowaniu mieszkańców Świdnika w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Dzięki temu, że elektrośmieci trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, możemy z nich odzyskać cenne surowce i materiały, a z części z nich stworzyć niecodzienne domy dla pszczół. Zachęcam wszystkich świdniczan do korzystania z czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także do odbiorów domowych. Wspólnie tworzymy nowy wymiar recyklingu – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Last modified: 15 czerwca 2022