Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Autor: |

/ REKLAMA /

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wysokość stawki za polisę może sięgać nawet kilku tysięcy złotych i jest uzależniona od kilku czynników. A przed czym chroni Cię wykupione OC? Dlaczego warto je mieć nie tylko ze względu na wymóg prawny?

Brak aktualnego ubezpieczenia OC skutkuje wysokim mandatem. Jego wysokość jest regularnie podwyższana i dostosowywana do minimalnej kwoty wynagrodzenia w Polsce. Obecnie, w 2020 roku, za przerwę w ciągłości polisy wynoszącą powyżej 14 dni właściciel samochodu osobowego zapłaci 5 200 zł! To wystarczający powód, aby zadbać o terminowe przedłużenie OC. Warto jednak wiedzieć, co jeszcze zyskamy mając to ubezpieczenie.

Ubezpieczenie OC – Twoje bezpieczeństwo na drodze

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przede wszystkim kierowcę. W przypadku, kiedy kierujący pojazdem spowodował wypadek, w którym ucierpiały lub zginęły osoby trzecie albo doszło do uszkodzenia mienia, to nie kierowca jest obciążany kosztami odszkodowania, tylko jego ubezpieczyciel.

Jak to działa? Wyobraź sobie, że wracasz zmęczony po pracy do domu. Na drodze jest słaba widoczność, być może panują złe warunki pogodowe. Nagle wpadasz w poślizg i uderzasz w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód. W wyniku zderzenia pasażerowie tamtego pojazdu doznają uszczerbku na zdrowiu. Jeśli nie będziesz mieć ubezpieczenia, koszty odszkodowania oraz rekompensaty za zniszczone mienie będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. 

W najlepszym przypadku do zwrotu będziesz mieć kilka tysięcy złotych. W najgorszym – suma może opiewać nawet na kilka milionów złotych. To ogromna ilość pieniędzy. Rzadko kto dysponuje taką gotówką.

Spójrz na sprawę inaczej – masz wykupione OC. Jest wypadek, a poszkodowani trafili do szpitala. Ty spokojnie powracasz do zdrowia, bo wszystkim zajmuje się Twój ubezpieczyciel. Nie ponosisz żadnych konsekwencji, ani dodatkowych kosztów – oprócz mandatu.

W jakich sytuacjach ochrona OC nie działa?

Istnieją sytuację, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania w wyniku wypadku komunikacyjnego. Może się to zdarzyć wtedy, gdy:

  • sprawca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • kierujący samochodem z pełną świadomością spowodował wypadek.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie OC?

Każda polisa OC zabezpiecza kierowcę przed nieszczęśliwymi skutkami wydarzeń na drodze w takim samym zakresie. Niemniej każdemu zależy na tym, żeby koszt ubezpieczenia był jak najmniejszy. Dlatego warto odwiedzić stronę z kalkulatorem OC, np. https://kalkulatorubezpieczen.net.pl, gdzie po wprowadzeniu potrzebnych danych system przedstawi dostępne opcje ubezpieczenia. Potem wystarczy wybrać najlepszy wariant i cieszyć się spokojem!

Last modified: 18 maja 2020