Projekt “Kadry Świdnika”

Autor: |

Przedsięwzięcie zatytułowane “Kadry Świdnika” po dwóch miesiącach przygotowań polegających na zbieraniu projektów oraz pozwoleń wkroczyło w fazę realizacji.

Projekt ma na celu upiększenie przestrzeni miejskiej, przybliżenie mieszkańcom miasta ważnych dla Świdnika wydarzeń, ukazanie historii oczami ludzi młodych, aktywnych. Chodzi tu między innymi o słynne już “Świdnickie Spacery”, okresy strajków czy też bombardowanie lotniska. Formą przekazu ma być graffiti zaprojektowane przez młodych artystów związanych z miastem. Pozwoli to trafić z przesłaniem nie tylko do ludzi, którzy mieli okazję uczestniczyć w tych wydarzeniach osobiście, ale także do tych wszystkich, którym historia Świdnika jest mniej znana. Projekty rozrzucone po całym mieście mogą też stać się pewnego rodzaju atrakcją turystyczną, a także wiadomością z przeszłości przedstawioną w nowoczesny i łatwy dla współczesnego odbiorcy sposób. Mogą zmuszać do pytań i motywować do lepszego poznania mieszkańców, samego miasta i jego historii. Po uzyskaniu zgody Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy 3 Maja w Świdniku pozostało tylko zakasać rękawy i sprawić, aby pomysł nabrał materialnej formy. Pierwszy rysunek powstał 5 września w bramie budynku łączącej ulicę 3 Maja z Placem Konstytucji.

Tematem, który jako pierwszy został utrwalony na ścianach miejskich budynków jest “Świdnicki Lipiec”. Autorem muralu jest Paweł Kasperek. Projekt oraz jego wizualizacje przygotował Grzegorz Cel. Na realizację czekają już kolejne grafiki. Słynne “Świdnickie spacery”, okres stanu wojennego, budowa kościoła w Świdniku, Radio Solidarność Świdnik czy bombardowanie lotniska. Wszystkie te wydarzenia widziane oczami świdnickiej młodzieży mają szansę zaistnieć na murach osiedli.

Pomysłodawcą projektu jest Paweł Kasperek.

Tekst: Marcin Łuczak, Sławomir Joźwik – Zaplecze Kultury

Projekt Kadry Świdnika,realizowany jest, przy współpracy z Urzędem Miasta Świdnik i Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Więcej o projekcie na stronie Zaplecze Kultury: Kadry Świdnika

Last modified: 1 lipca 2020