Profilaktyka i wsparcie

Autor: |

fot. poglądowe
Sekcja profilaktyki, terapii uzależnień i wsparcia rodziny, działająca w ramach Centrum Usług Społecznych w Świdniku, świadczy mieszkańcom naszego miasta, między innymi pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną. Tradycyjnie przygotowała ofertę zajęć i programów, z których mogą skorzystać dzieci, młodzież i dorośli.

– Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do korzystania ze wsparcia naszej placówki. Jesteśmy w trakcie naboru uczestników do pięciu grup TUS – Trening Umiejętności Społecznych. Powstaną dwie grupy dziecięce, jedna młodzieżowa i dwie grupy dla osób dorosłych. Umacniać będziemy umiejętności komunikacyjne, poczucie własnej wartości, kontrolowanie emocji i asertywne zachowania. Oferujemy także wsparcie indywidualne – psychologiczne i pedagogiczne. Nie zapominamy o rodzicach, mamy poradnictwo rodzinne, coaching rodzicielski oraz różnego rodzaju punkty konsultacyjne. Ofertę usług społecznych tworzymy po to, aby zaspakajać potrzeby mieszkańców naszego miasta. Organizowane przez nas zajęcia są bezpłatne. Realizujemy programy profilaktyczne na terenie szkół, nowo powstałe klasy zapraszamy na zajęcia integracyjne. Organizujemy szkolenia dla pedagogów i psychologów szkolnych, pozwalające na uzyskanie certyfikatów. Zależy nam, aby doskonalić swoją wiedzę oraz kompetencje zawodowe, stąd, na przykład, kontynuacja szkolenia „Mentor kryzysowy”. Poprzez nasze działania chcemy wspierać młodych ludzi, borykających się z problemami szkolnymi czy w słabszej kondycji psychicznej. Przygotowujemy się już do akcji „Listopad miesiącem profilaktyki”. Szczegóły podamy niebawem – mówi Ewa Kossowska, organizator usług społecznych CUS.

Dla dzieci i młodzieży

Tus –Trening Umiejętności Społecznych – spotkania dla dzieci w wieku 7-13 lat, mających trudności w relacjach z rówieśnikami, radzeniu sobie z emocjami, adekwatnej samoocenie czy asertywnej postawie. W programie znalazły się, między innymi, takie zagadnienia jak: mówienie o sobie, reagowanie na porażkę i niepowodzenie, uważne słuchanie, współpraca w zabawie i zadaniu, wzmacnianie poczucia własnej wartości, psychoedukacja.

„Spotkania z Zippim” Trening Umiejętności Społecznych – spotkania przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat, które chciałyby mieć większą swobodę w kontaktach społecznych, nauczyć się radzić sobie z silnymi emocjami, poznać sposoby rozwiązywania problemów i konfliktów, poznać sposoby asertywnej odmowy.

„Uwierz w siebie” Program socjoterapeutyczny dla dzieci wzmacniający poczucie własnej wartości – cykl spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku 9-12 lat, które mają problemy w funkcjonowaniu społecznym, szczególnie w zakresie: nieśmiałości, wycofania w kontaktach społecznych, braku akceptacji w grupie rówieśniczej czy braku poczucia bezpieczeństwa.

Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży eksperymentującej z napojami alkoholowymi oraz substancjami psychoaktywnymi – oferta skierowana do uczniów szkół podstawowych klas VI – VIII, którzy są po inicjacji alkoholowej lub istnieje podejrzenie, że eksperymentują z napojami alkoholowymi.

Dla dorosłych

Szkoła dla rodziców i wychowawców. Program wzmacniania rodziny – tematyka zajęć obejmuje budowanie relacji dorosły – dziecko, w tym, między innymi: wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane; rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć; aktywne, wspierające słuchanie; motywowanie dziecka do współdziałania; modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka; wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka; konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.

Program Wzmacniania Rodziny – program profilaktyki uniwersalnej adresowany do rodzin z dziećmi w wieku 10-14 lat, ukierunkowany na ograniczenie używania środków psychoaktywnych oraz zapobieganie innym zachowaniem problemowym
młodzieży.

Grupa terapeutyczna redukcja szkód w uzależnieniach – program skierowany do pacjentów głęboko uzależnionych, chorych, którzy wielokrotnie podejmowali terapię nakierowaną na abstynencję oraz pacjentów mających trudności z utrzymaniem abstynencji.

Punkty konsultacyjne i zespoły
Trening Umiejętności Społecznych Dla Dorosłych – skupia się na kilku kluczowych aspektach, takich jak komunikacja werbalna i niewerbalna, asertywność, radzenie sobie z emocjami, rozwiązywanie konfliktów i budowanie relacji.

Grupa Wsparcia Dla Kobiet – cele grupy to: nabywanie wiedzy o zjawisku przemocy, jej fazach, rodzajach; niwelowanie poczucia bezradności wobec zjawiska przemocy; dzielenie się wsparciem emocjonalnym; wymiana informacji dotyczących sposobów na pokonywanie trudności w procesie przemocy.

Punkt konsultacyjny ds. przeciwdziałania alkoholizmowi – diagnozowanie problemów klienta w zakresie problemowego picia oraz udzielenie wsparcia psychologicznego osobom i rodzinom korzystającym z jego usług. Motywuje się również osoby uzależnione do podjęcia leczenia odwykowego a współuzależnione do podjęcia psychoterapii.

Punkt konsultacyjny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie – pomoc, wsparcie i poradnictwo dla osób doznających przemocy ze strony bliskich osób, oraz będących świadkiem zachowań przemocowych. Pomoc skierowana jest również dla osób stosujących przemoc, które chciałyby wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu.

Wsparcie w sytuacjach kryzysowych – krótkotrwała, intensywna pomoc przeszkolonych konsultantów kryzysowych osobom doświadczających różnorodnych kryzysów życiowych, takich jak kryzys małżeński, konflikt rodzinny, utrata bliskiej osoby, wypadki i katastrofy oraz utrata sensu życia.

Konsultacje pedagogiczno-wychowawcze – spotkania mają na celu pomoc w rozpoznaniu i zdiagnozowaniu obszarów trudnych dla dziecka i jego rodzica oraz trudności dotyczących relacji rodzic –dziecko. Wypracowanie i realizacja planu działania ( psychoedukacja, trening umiejętności wychowawczych), a także dobór odpowiednich narzędzi, które umożliwią realizację zadań.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla takich osób.

Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej – integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, diagnozowanie problemu przemocy domowej, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc.

Szczegółowa oferta dostępna jest na stronie www.cus.e-swidnik.pl, w zakładce Sekcja profilaktyki, terapii uzależnień i wsparcia rodziny. Informacje można również uzyskać telefonicznie pod numerem 81 478 76 98.

aw

Last modified: 23 września 2024

Zmień język »
Skip to content