Pracowity rok spółdzielców

Autor: |

W osiedlach spółdzielczych sezon budowlanoremontowy w pełni. Ocieplono już 7 bloków. Przy kolejnych 7 prace w toku. Termomodernizacja to nie jedyne roboty, które odbędą się na spółdzielczych terenach.

O tegorocznych planach remontowych rozmawiamy z Wiesławą Wypchło, wiceprezesem Spółdzielni Mieszkaniowej:

– Fundusz remontowy składa się z dwóch części. Jedna część środków przeznaczona jest na prace wykonywane bezpośrednio w nieruchomościach, czyli w budynkach oraz w ich otoczeniu. Druga część to zwroty za wymienioną przez mieszkańców stolarkę okienną. Spółdzielcy sami tworzą fundusz remontowy, płacąc comiesięczną składkę. Poprzez swoich przedstawicieli decydują o jej wysokości. Wynosi ona 5 groszy od metra kwadratowego zajmowanego mieszkania w najnowszych budynkach. Pieniądze gromadzone są tu na pokrycie kosztów ewentualnych awarii. W starszych blokach stawka dochodzi do 70 groszy. Jeden z nich ma tak duże potrzeby remontowe, że mieszkańcy płacą 90 groszy za metr kwadratowy. W tym roku będzie to około 2,6 miliona złotych w całej spółdzielni, zaś na realizację założonego planu remontów potrzeba 2,8 miliona złotych. Brakuje więc 200 tysięcy złotych. Liczymy jednak, że zaoszczędzimy na przetargach i tym samym nakłady na remonty będą niższe.

– Jakie prace przewiduje plan remontowy?

– Plan powstał na podstawie przeglądów, jakich dokonaliśmy jesienią wspólnie z radami poszczególnych nieruchomości. Najwięcej pieniędzy, bo około 800 tysięcy złotych przeznaczyliśmy na roboty murarsko-betoniarskie. Naprawy ulic i chodników wykonamy w każdym osiedlu za łączną kwotę ok. 400 tysięcy złotych. Niewiele mniej środków zaplanowaliśmy na remonty dachów. W planach mamy również roboty blacharskie, malowanie elewacji budynków, wymianę drzwi do klatek schodowych i okien na klatkach schodowych oraz w piwnicach, remonty instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej. Pozbyliśmy się już wszystkich ekranów balkonowych wykonanych z azbestu. Teraz montujemy blaszane. Utworzyliśmy też rezerwę w wysokości 300 tysięcy złotych, na wypadek nieprzewidzianych awarii. Zwykle potrzebna jest ona na usuwanie usterek wykrytych podczas corocznych przeglądów instalacji gazowych.

– Bardzo szybko postępuje termomodernizacja bloków.

– W tym roku ocieplimy 46 budynków i 2 pawilony. Potrwa to do 30 października. To już ostatni etap prac. Zwykle bloki mają zrobione 2-3 ściany. Teraz ocieplamy pozostałe. Mam nadzieję, że Walne Zgromadzenie, które odbędzie się w czerwcu pozwoli na ten cel wykorzystać także wypracowany w ubiegłym roku zysk. Po zakończeniu termomodernizacji ścian zewnętrznych, zajmiemy się stropodachami i stropami piwnic.

Last modified: 2 lipca 2020