Poznają świat zmysłów

Autor: |

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym rozpoczęła się realizacja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „SensoSmyki”. Biorą w nim udział najmłodsi podopieczni placówki. Zajęcia potrwają do końca roku szkolnego.

Celem projektu jest dostarczenie najmłodszym inspiracji, które staną się zachętą do wielozmysłowego poznawania i odkrywania świata oraz wpłyną na harmonijną pracę ich układu nerwowego i będą sprzyjały rozwojowi mowy.

– W jego ramach, co miesiąc będziemy realizowali tematy przewodnie, zalecane przez organizatorów. Zajęcia ułatwią stymulowanie wszystkich zmysłów, rozwijanie mózgu i kreatywności, ale też integrację i harmonijną współpracę naszych podopiecznych. To wszystko ma być nauką przez zabawę, bo właśnie dzięki niej dzieci poznają świat, doświadczają i uczą się nowych umiejętności – wyjaśnia Joanna Drzewińska, koordynatorka projektu w SOSW, która do współpracy zaprosiła Dorotę Tusińską-Błaszczak i Dominikę Witkowską.

Projekt rozpoczął się kilka dni temu, zajęciami w plenerze. Uczniowie dotykali mokrej trawy, przesypywali piasek, przytulali się do drzew. W poniedziałkowych zajęciach, odbywających się pod hasłem „Kocyk Mocy- adaptacja sensosmyków”, uczestniczyły przedszkolaki, zerówkowicze, pierwszo i drugoklasiści. Ich zadaniem było rozpoznawanie i rozróżnianie fizycznych właściwości przedmiotów za pomocą węchu i dotyku. Dzieci spacerowały po ścieżce sensorycznej, utworzonej, między innymi, z kory, kolb kukurydzy, szyszek, kasztanów, siana, ryżu, makaronu i waty. Poznawały też zapach kawy ziarnistej, a na zakończenie odbijały rączki w farbie i wykonywały prace plastyczne..

– W tym tygodniu planujemy jeszcze zajęcia z ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, które wprowadziliśmy w naszym przedszkolu jako innowację – dodają panie Dorota i Dominika. – Dzięki nim dzieci, w rytm muzyki relaksacyjnej, uczą się bliskości, koordynacji, przytulania, ale też dzielenia przestrzeni z innymi osobami. Metoda ta stymuluje ich rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. W połączeniu ze spotkaniami „SensoSmyków” na pewno przyniosą wiele korzyści naszym podopiecznym.

Zgodnie z harmonogramem, na kolejnych zajęciach, „sens osmyki” będą przeżywały leśne przygody, poznają smaki jesieni i lata, magię świąt i zimowe zabawy, a także kreatywną ciszę i kolorowe dźwięki. Wśród tematów zajęć są też „Tuptające SensoSmyki”, „10 paluszków”, „SensoSmyk artystą” i „SensoSmyk potrafi sam”.

aw

Last modified: 29 września 2020