Pożegnaj lato z biblioteką

Autor: |

fot. www.jagodzinski.art.pl
Koncert, warsztaty, spotkania z książką, gry i zabawy, a także teatrzyk Kamishibai. To tylko część atrakcji, które dla swoich czytelników przygotowały Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Filia nr 1. Z pierwszych będzie można skorzystać już w piątek.

Koncert Andrzej Jagodziński Trio

Nie lada gratka czeka na pasjonatów jazzu i muzyki klasycznej. 27 sierpnia, o godz. 18.00, w muszli koncertowej Centrum Usług Społecznych, odbędzie się koncert grupy Andrzej Jagodziński Trio. Znakomitemu pianiście na scenie będą towarzyszyć Adam Cegielski (kontrabas) oraz Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja). publiczność usłyszy w ich wykonaniu, między innymi, Chopina, Bacha i Kerna.

Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują wejściówki, które można odebrać w siedzibie biblioteki przy ul. Niepodległości 13. Koncert Andrzej Jagodziński Trio jest kolejnym w ramach cyklu spotkań pod hasłem „Coolturalna Biblioteka”. Projekt jest realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. Pomysł na spotkania z muzykami, pisarzami, reżyserami, dziennikarzami czy naukowcami bardzo spodobał się mieszkańcom, którzy oddali na niego 321 głosów. Organizatorem wydarzenia jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego

W weekend warto zajrzeć do bibliotecznej Filii nr 1, mieszczącej się przy ul. Ratajczaka. W sobotę, o godz. 10.00 placówka zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego”, na który otrzymała dotację z programu „Promocja czytelnictwa” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W czasie spotkania pod hasłem „Wieczorem szeptane” czytelnicy wybiorą się w podróż po najdalszych zakątkach świata. Wspólnie z autorami odwiedzą nieznane kraje, dowiedzą się jak wygląda życie, lokalne tradycje i zwyczaje. Uczestnicy spotkania otrzymają też praktyczne wskazówki dotyczące wędrówek autostopowiczów, backpackerów i „pierwszej klasy”.

Jarmark opowieści

31 sierpnia, w ostatni dzień wakacji Oddział dla dzieci przy ul. Niepodległości 13 zaprosi najmłodszych czytelników na „Jarmark opowieści”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00, w Zaułku Poetów, na skwerze między Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną a Przedszkolem nr 6.

– W tym roku obchodzimy 65 urodziny. Dla nas to dużo, ale dla książek, które powstają przecież od zarania dziejów, to zaledwie urywek czasu. Chcemy pokazać najmłodszym, jak szybko płynie – mówi Dorota Cioczek, kierownik Oddziału dla dzieci. Dodaje: – W naszej codziennej pracy staramy się nawiązywać do słowa mówionego i pisanego, stąd też pomysł na zorganizowanie „Jarmarku Opowieści”. Chcemy pokazać, jak w poszczególnych epokach przekazywano najmłodszym różne historie. Od czasów prehistorii, po rzymskie opowieści i teatrzyk Kamishibai. Podczas jarmarku będziemy się też bawić i uczyć nowych rzeczy. Przygotowujemy warsztaty i zabawy, które na pewno wielu rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa. Łączymy tym samym różne sposoby snucia opowieści z aktywnością ruchową.

Na dzieci, które wezmą udział w „Jarmarku opowieści” czekają, między innymi: podróże w czasie z książką, teatrzyk Kamishibai, zajęcia z rękodzieła, w tym szycie rzymskich tunik i wyroby biżuterii oraz warsztaty cyrkowe. W świat opowieści zaprowadzi najmłodszych Paulina Niezbecka z firmy On My Way oraz jej przewodnicy. Nie zabraknie też smakołyków i zabaw podwórkowych: gry w gumę, klasy, kapsli czy skakania na skakance.

W przypadku zajęć rękodzielniczych obowiązują zapisy, których można dokonać w Oddziale dla dzieci.

Last modified: 26 sierpnia 2021

Zmień język »