Nowe miejsca zabaw

Autor: |

Prace już się rozpoczęły. Plac został wyrównany, wytyczono również alejkę. Niebawem rozpoczną się kolejne etapy powstawania miejsca relaksu w środku miasta. Równocześnie został rozstrzygnięty przetarg na plac zabaw przy ul. Kopernika. Najmłodsi skorzystają z niego wiosną.

Jeszcze kilka miesięcy temu przy ul. Środkowej stał niewielki, drewniany plac zabaw. Po wiosennym przeglądzie okazało się jednak, że wymaga natychmiastowej, gruntownej naprawy. Przedstawiciele ratusza uznali, że lepiej zaproponować mieszkańcom inne rozwiązanie. Plac został zamknięty, a po kilku tygodniach, zdemontowany. Niemal natychmiast urzędnicy rozpoczęli planowanie w tym miejscu nowego zakątka.

– To nie jest duży teren, w dodatku dosyć wąski. Dlatego zdecydowaliśmy, że nie będzie to typowy plac zabaw, ale raczej miejsce edukacji ekologicznej i wypoczynku, z ławeczkami oraz leżakami – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Tym bardziej, że w tamtej okolicy jest już olbrzymi teren rekreacyjny z pumptrackiem, skate parkiem, placami zbaw również dla dzieci niepełnosprawnych.

Miejsce miało być wyjątkowe. Jeszcze w wakacje został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Inwestycja ma kosztować około 100 tys. zł i być pełna ekologicznych i naturalnych elementów. Na skwerze znajdzie się, między innymi, rabata dla motyli i pszczół, ogródek ziołowy, poidła, domki dla ptaków. Do dyspozycji mieszkańców będą także leżaki i wygodne siedziska. Nie zabraknie elementów edukacyjnych w postaci tablic informacyjnych. Zielony zakątek ma być również pełny traw, bylin, niedużych drzew i pnączy. Przez cały teren zostanie poprowadzona alejka o drewnianej nawierzchni. Natomiast dojścia do poszczególnych rabatek będą wykonane z plastrów drewna, bali lub kamiennych płyt.

Inwestycja rozpoczęła się kilkanaście dni temu. Teren został wyrównany, przez jego środek wytyczono alejkę i miejsca, na których zostaną ustawione ławki i siedziska. Wykonawca ma czas do 21 grudnia na zakończenie inwestycji

Równocześnie rozstrzygnięto przetarg na drugi plac zabaw, który podobnie, jak ten przy Środkowej, został zamknięty wiosną. Przy ul. Kopernika również zostało zaplanowane wyjątkowe miejsce. Będzie to zakątek zabaw dla dzieci, składający się tylko z ekologicznych, naturalnych elementów. Całość prac została wyceniona na blisko 210 tys. zł. Wykonawca ma czas do końca marca przyszłego roku na przeprowadzenie wszystkich prac. Najmłodsi świdniczanie skorzystają z nowego placu wiosną.

Last modified: 23 listopada 2020