Powrót z uśmiechem

Autor: |

Tydzień temu podopieczni klas 4-8 szkół podstawowych wrócili do szkolnych ławek. Jakie nastroje panują wśród świdnickich uczniów?

– Dzieci są bardzo zadowolone, że wróciły do szkoły. Mogą się spotykać, pobyć ze sobą i porozmawiać. Na początku przychodzili na zajęcia, a pod koniec tygodnia wspólnie wychodzili na dwór. Odbywały się spotkania integracyjne i wycieczki. W tym tygodniu uczniowie również mają plany – wyruszą do skansenu i na pole golfowe. Chcemy, aby ten czas był dla nich przyjemny, a nie kojarzył się z napięciem – mówi Marzena Szymecka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Pozytywne nastroje panują także wśród nauczycieli, którzy wyczekiwali powrotu do nauki tradycyjnej.

– Byli zmęczeni patrzeniem w ekran. Bardzo chcieli zakończyć ten rok szkolny w formie stacjonarnej – dodaje M. Szymecka.

Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej nr 5. Uczniowie po powrocie czują ulgę.

– Wszyscy się za sobą bardzo stęsknili. Na początek wychowawcy zabrali uczniów na spotkania integracyjne. Staramy się ich nie stresować, ani nie męczyć sprawdzianami. Nad dzieciakami czuwają psycholog i pedagog, którzy ich odwiedzają i rozmawiają z nimi. Stres jest wyczuwalny wśród ósmoklasistów, którzy nie wrócili jeszcze do szkoły. Powodem był strach przez zarażeniem koronawirusem, a jak wiemy nadchodzą egzaminy. Zależało nam, aby wszyscy uczniowie do ich przystąpili. Liczę jednak, że mały stres wpłynie na lepsze wyniki testów – mówi Tomasz Szydło, dyrektor „Piątki”.

O godzinie 9.00 długopisy w dłoń

Jutro ósmoklasiści zasiądą przed arkuszami egzaminacyjnymi. Uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z kilku przedmiotów.

Egzamin potrwa trwać od 25 do 27 maja. Pierwszego dnia młodzież zmierzy się z językiem polskim. Na rozwiązanie arkusza będzie mieć 120 minut. W środę czeka ją część z matematyki, która potrwa 100 minut. Trzeciego dnia napisze test z języka obcego nowożytnego. Arkusze będą zawierać pytania otwarte i zamknięte.

Egzaminu nie można nie zdać. Warto jednak pamiętać, że im lepszy wynik, tym łatwiej będzie się dostać do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Uczniowie poznają wyniki 2 lipca.

Last modified: 24 maja 2021