Powrót do szkoły w czasach pandemii

Autor: |

Na to, co na temat powrotu do szkół powie Minister Edukacji czekali chyba wszyscy- rodzice, nauczyciele, a przede wszystkim dzieci. Na szczęście, póki co, nauka zdalna odchodzi w zapomnienie, a wraca stacjonarna nauka, z której dzieci czerpią najwięcej. Jak pomóc dziecku w powrocie po tak długim czasie nieobecności w szkole? Jak powinna wyglądać wyprawka szkolna i jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? To wszystko budzi w nas wiele pytań, na które trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Co zrobić w przypadku wystąpienia ogniska koronawirusa w placówce oświatowej?

Powrót do szkoły- jak sprawić, by był frajdą?

Ministerstwo Edukacji dołożyło wszelkich starań, by powrót do szkoły dzieci i młodzieży był jak najbardziej przyjemny i naturalny. W szkołach pojawił się obowiązek zatrudnienia psychologa i pedagoga, podjęto próby wprowadzenia norm prawnych związanych z pracą nauczycieli, a nawet zaktualizowano listę lektur. Wciąż pamiętamy o trwającej pandemii, o ostrożności, dezynfekcji i dystansie społecznym, a wszystko to ma służyć zapewnieniu bezpiecznej nauki i pracy w szkołach i przedszkolach. Warto pamiętać, że zadanie ułatwienia dzieciom i młodzieży powrotu do szkół należy nie tylko do dyrektorów szkół, ale także do rodziców. Należy wspierać dzieci, zadbać o odpowiednią atmosferę i oczywiście, o atrakcyjne wyposażenie szkolnej wyprawki, która dla dziecka ma ogromne znaczenie!

Wyprawka szkolna- co warto wiedzieć?

Oczywistą sprawą jest zakup zeszytów, długopisów czy piórnika. Bardzo ważny jest zakup wygodnego, ergonomicznego plecaka, który nie tylko będzie wspierał kręgosłup malucha, ale także będzie stymulował jego prawidłową postawę. Oprócz wyprawki, jaką dziecko będzie nosiło ze sobą do szkoły, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu jego miejsca nauki w domu. Istotne jest wygodne biurko, krzesło, które dopasowane będzie do wzrostu dziecka, a także właściwie oświetlenie, chroniące oczy dziecka przed nadmiernym zmęczeniem nawet po wielogodzinnej nauce.

Jak pomóc w zapewnieniu dziecku bezpiecznej nauki?

Szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony osobistej. Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku szkoły. W czasie pandemii dezynfekcja, a przede wszystkim higiena jest wyjątkowo ważna. W drugim tygodniu września rozpoczną się przygotowania do szczepień dzieci, a w trzecim tygodniu września w szkołach mają ruszyć już punkty szczepień. Wszystko po to, by uniknąć kolejnej fali pandemii, a jednocześnie nie pozbawiać dzieci możliwości nauki stacjonarnej. Warto podkreślić zapewnienie placówkom oświaty dostępu do systemu testów w sytuacji, gdy pojawi się ognisko koronawirusa. Dotyczy to zarówno szkół, jak i przedszkoli.

Jakie inne działania będą podejmowane?

Ministerstwo Edukacji obiecało wsparcie psychologiczne dla uczniów, którzy muszą zmierzyć się z trudnym powrotem do stacjonarnej nauki. Dostęp do sprawnie działającego systemu testów pozwoli na uniknięcie rozprzestrzenia się koronawirusa w przypadku wystąpienia jego pojedynczych ognisk. Planowane są stałe kampanie edukacyjne, mające na celu promowanie korzyści płynących ze szczepienia, w szczególności w rejonach, w których wskaźnik wyszczepienia jest najniższy.

Praca i nauka w placówkach oświatowych w czasach pandemii będzie pewnego rodzaju wyzwaniem, ale także ogromnym sukcesem. Zostało wprowadzone wiele zmian, które mają na celu zapewnienia szkołom najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno dzieci, młodzieży, jak i nauczycieli i całej kadry pedagogicznej.

/ REKLAMA /

Last modified: 1 września 2021

Zmień język »
Przejdź do treści